Kılıçdaroğlu: Müsteşar İpek, savcıyı telefonla tehdit etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup toplantısında dikkat çekici bir iddiayı gündeme taşıdı.

Kılıçdaroğlu: Müsteşar İpek, savcıyı telefonla tehdit etti
21 Ocak 2014 Salı 16:38

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup toplantısında dikkat çekici bir iddiayı gündeme taşıdı. Kılıçdaroğlu, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek’in, yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını yürüten savcıyı arayarak tehdit ettiğini ileri sürdü.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, HSYK'da bulnduğunu ileri sürdüğü savcı tutanağını grup toplantısında okudu. Tutanakta İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş’ın imzası bulunuyor. Kılıçdaroğlu'nun okuduğu tutunakta, şu ifadeler yer alıyor: "Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma, irtikap, nitelikli dolandırıcılık' suçlarından yürütülen 2011/12445 sayılı soruşturma evrakı kapsamında; CMK 135 ve 140. maddeleri uyarınca iletişimin denetlenmesi ve teknik araçlarla izleme tedbirine de başvurmak suretiyle soruşturma yapılmış olup, alınan bilirkişi raporları sonrasında 06/01/2014 tarihinde yetkili ve görevli mahkemelerden arama ve şüphelilerin yakalanması kararı alınmış olup, Mahkeme tarafından veriler kararlar mesai sonrasına kalmış, kararların emniyete icra için ve gönderilmesinden sonra 06/01/2014 tarihinde saat 19.38'de evimde bulunduğum sırada Müsteşarlık makamından 05305275135 numaralı telefonumu arayan sekreter, Sayın Kenan İpek'in benimle görüşmek istediğini iletti.

Sayın Müsteşar hal hatır sorduktan sonra sözü yürütülen soruşturma evrakına getirip içeriğini sordu. Kendisine kısaca soruşturma ile ilgili bilgi verdim. Bunun üzerine bu soruşturmanın derhal durdurulmasını, ilgili Cumhuriyet savcısının değiştirilmesini istedi, makamda beklediğini, sonucun kendisine bildirilmesini istedi. Cevaben kendisine hukuk ve yasalara aykırı bir işlem olmadığını izah etmeme rağmen ısrarcı oldu. 4 dakika süren görüşme sonrası tekrar soruşturmayı durdurmamı, mahkeme kararlarını kolluktan geri istememi ve Cumhuriyet savcısını değiştirmemi ısrarla istedi ve cevap beklediğini belirterek telefonu kapatı.

Daha sonra beni tekrar 22.31'de aynı şekilde Sayın Müsteşar Bey arayarak ne yaptığımı sordu. Ben de yapılan işlemin hukuk kuralları çerçevesinde olduğunu, herhangi bir müdahaleyi gerektirir hukuka ya da usule aykırı bir durumun bulunmadığını nezaketle izah etmeye çalışmama rağmen bana hitaben 'bu saatte git, Cumhuriyet savcısını değiştir, tüm kararları iptal et, bu soruşturmayı durdur, bunu yapmazsanız sonuçlarına katlanırsınız' diyerek telefonu kapattı.

Cumhuriyet Başsavcılığımızca yapılan işlemlerde hukuka aykırı bir işlem görmediğimden bu talepleri yerine getiremedim.

06/01/2014 günü saat 19.38 ve 22.31'de Sayın Müsteşar Kenan İpek tarafından aranmam sebebiyle aramızda geçen konuşmaları gösterir iş bu tutanak tarafımdan tutularak imza altına alınmıştır. 07/01/2014"
CİHAN

Kılıçdaroğlu: Müsteşar İpek, savcıyı telefonla tehdit etti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×