Kılıçdaroğlu: Kimse 17 Aralık tarihini unutmasın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, rüşvet ve yolsuzluğun diktatörlük rejimlerinde olduğunu belirterek, "17 Aralık tarihi Türkiye'nin tarihinde bir dönüm noktasıdır.

Kılıçdaroğlu: Kimse 17 Aralık tarihini unutmasın
19 Ocak 2014 Pazar 18:13

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, rüşvet ve yolsuzluğun diktatörlük rejimlerinde olduğunu belirterek, "17 Aralık tarihi Türkiye'nin tarihinde bir dönüm noktasıdır. Kimse bu tarihi unutmasın. 17 Aralık'ta ilk kez bir gerçekle karşılaştık. Hükümetin devleti soyduğu tarihtir aynı zamanda. Başbakan yolsuzluk yaparken suçüstü yakalanmıştır." dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerde partisinin belediye başkan adaylarının tanıtılacağı törene katıldı. Öğlen saatlerinde özel uçakla Balıkesir'e gelen Kılıçdaroğlu, kısa bir şehir turunun ardından tanıtım töreninin yapılacağı Kurtdereli Spor Salonu'na geçti. Aday tanıtma törenine Genel Başkan Yardımcıları Gökhan Günaydın, Gürsel Tekin, Nihat Matkap, Balıkesir milletvekilleri Haluk Ahmet Gümüş, Namık Havutça ve Nedret Akova ile CHP İl Başkanı Muzaffer Mavuk, belediye başkan adayları ve çok sayıda partili katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende açılış konuşmasını CHP Balıkesir İl Başkanı Muzaffer Mavuk yaptı. Ardından Büyükşehir Belediye başkan adayı Sami Sözat konuştu. Daha sonra kürsüye çıkan CHP lideri Kılıçdaroğlu, rüşvet ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sert sözlerle yüklendi. 17 Aralık sürecine değinen CHP lideri, istifa eden bakanları devlet içinde çete kurmakla suçlarken, çetenin liderinin ise Başbakan Erdoğan olduğunu iddia etti. Başbakan Erdoğan'a seslenen Kılıçdaroğlu, "Devlet içinde çete arıyorsan istifa ettirdiğin dört bakanına bak." diye konuştu.

"Tek ortak amacımız ve hedefimiz var, daha güzel ve yaşanabilir bir Türkiye. Bunun için çalışacağım." diyen Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Artık önümüzde yeni bir Türkiye var. Bir diktatörün yönettiği bir Türkiye var. Baskının olduğu bir Türkiye var. Alın terine değer verilmediği bir Türkiye var. Yolsuzluk yapanların el üstünde tutulduğu, ama alın teri döküp kazananların horlandığı bir Türkiye var. Çiftçi yaptığının karşılığını alamıyor. Dünyanın en pahalı mazotunu size dayatıyorlar, onlar ayakkabı kutularında milyonlar götürüyorlar. Kadın, erkek, çoluk çocuk tarlada çalışıyorlar. Alın teri döküyorlar. Sabahın köründe tarlaya gidiyorlar, hayvanlarına bakıyorlar, evlerine helal lokma gelsin diye alın teri döküyorlar. Onlar ne yaptılar? Sizin ürettiğiniz her ürünün hakkını vermeyip ceplerine koyuyorlar. Arada bir elinizi cebinize attığınızda cebinizde başka bir el görürseniz bilin ki o el Recep'in elidir. Kimse unutmasın. Sizin cebinize el atanlara asla izin vermeyin."

"17 ARALIK TÜRKİYE TARİHİNDE BİR DÖNÜM NOKTASIDIR"

Rüşvet ve yolsuzluluğun diktatörlük rejimlerinde olduğuna dikkat çeken Kemal Kılıçdaroğlu, bunun ancak medyanın baskı altına alındığı toplumlarda olduğunu vurguladı. "Eğer sizin haber alma hakkınız kısıtlanmışsa, medya üzerine baskı kuruluyorsa, 'benim aleyhime yazlar yazmayın' deniliyorsa, bilin ki o ülkede yolsuzluk ve rüşvet vardır. CHP iktidarında bizi eleştirmenin özgürlüğünü en güzel şekilde basın mensupları yaşayacaktır. Her eleştiriye saygı duyacağız." şeklinde konuştu.

17 Aralık tarihinin Türkiye'nin tarihinde bir dönüm noktası olduğunun altını çizen CHP lideri, kimsenin bu tarihi unutmamalarını istedi. 17 Aralık tarihinin aynı zamanda Mevlana'nın Hakk'a yürüdüğü tarih olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, "17 Aralık Şeb-i Aruz'dur. 17 Aralık'ta ilk kez bir gerçekle karşılaştık. Hükümetin devleti soyduğu tarihtir aynı zamanda. Başbakan yolsuzluk yaparken suçüstü yakalanmıştır. Demokrasilerde bize düşen görev vardır. Kul hakkı yiyeni affetmeyeceğiz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyeni affetmeyeceğiz. Önümüzde bir tarih var 30 Mart. 30 Mart'ta demokratik yollardan bunun hesabını soracağız. Geçmişte Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Demokrat Parti, MHP ve AKP'ye oy veren değerli yurttaşlarım var. Kimseyi bunun için suçlamadım. Demokrasilerde her yurttaş arzu ettiği partiye oy verir. Bizler ona saygı duyarız. Ama ilk kez önümüzde çatışan bir Türkiye tablosu var. Çöken bir devlet yapısı var. Ben söylemiyorum; TBMM Başkanı 'Anayasa'nın 138. maddesi çökmüştür' diyor. Yani yargı kararları uygulanmıyor." ifadelerini kullandı.


CİHAN

Kılıçdaroğlu: Kimse 17 Aralık tarihini unutmasın


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×