Kılıçdaroğlu: Hiçbir yasak bize sökmez

Ankara'da partili gençlerle Anıtkabir'e yürüyen Kılıçdaroğlu, hiçbir yasağın kendilerini engelleyemeyeceğini söyledi

Kılıçdaroğlu: Hiçbir yasak bize sökmez
19 Mayıs 2016 Perşembe 14:26

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine hep beraber ulaşmak için mücadele ediyoruz. Bugün gençlerin bayramı ve ben gençlerle beraberim. Çok mutluyum." dedi.

CHP Gençlik Kolları tarafından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Güvenpark'tan Anıtkabir'e yürüyüş düzenlendi.

Ankara Valiliği tarafından güvenlik gerekçesiyle izin verilmeyen yürüyüş, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı yerine Kumrular Caddesi üzerinden gerçekleştirildi. Yürüyüşe CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri de katıldı.

Kılıçdaroğlu, yürüyüş öncesi yaptığı açıklamada, "Gençlerle beraberiz. Bugün 19 Mayıs, gençlik ve Atatürk'ü anma günü. Atatürk'ü, Cumhuriyetimizi, gençlerimizi seviyoruz. Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine hep beraber ulaşmak için mücadele ediyoruz. Bugün gençlerin bayramı ve ben gençlerle beraberim. Çok mutluyum." dedi.

Açıklamanın ardından grup, Kumrular Caddesi üzerinden Anıtkabir'e doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında grupta bulunanlar, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz", "Türkiye laiktir laik kalacak", "Başbakan Kılıçdaroğlu" şeklinde sloganlar attı, 10. Yıl Marşı'nı söyledi.

Yürüyüş, Anıtkabir'in Anadolu Meydanı girişinde sona erdi. Burada parti otobüsünden kalabalığa hitap eden Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Hepinize yürekten teşekkürler. Bugün bir ilki daha tarihe kazıdık. Korkuyu sarayın duvarlarına hapsettik artık. Biz halkız, biz güçlüyüz, biz yürekliyiz, biz milli mücadeleciyiz, biz Kuvay-i Milliyeciyiz, biz Mustafa Kemal'in askerleriyiz. Yasak getiriyorlar. 'Efendim yürüyemezsiniz' Ne zaman? 19 Mayıs'ta. Unutmayın, 19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti'nin ayağa kalktığı bir tarihtir. Hiçbir yasak bize sökmez. Onların yasakları onlar içindir."

Sadece efelere oynarken onurlarıyla diz çökeceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "19 Mayıs'ta gelin hep birlikte Türkiye'ye selam gönderelim. Ankara'ya, Hakkari'ye, Trabzon'a, Tekirdağ'a, Edirne'ye, Muğla'ya, Antalya'ya, Çankırı'ya, Yozgat'a, Bayburt'a, Kars'a, Ardahan'a, Van'a, Tunceli'ye, bütün Türkiye'ye, dünyaya selam olsun. Kimse unutmasın biz Mustafa Kemal'in askerleriyiz." dedi.

Kılıçdaroğlu ve partili gençler, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesinin bulunduğu alana geldi. Kalabalık nedeniyle mozoleye ulaşmakta zorlanan Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu.

Ankara Valiliği, dün, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve ilgili yönetmeliği gereği hem mevzuat bakımından hem de güncel hassasiyetlerden dolayı bu yürüyüşün güvenlik açısından uygun bulunmadığına yönelik karar almıştı. Bu karara rağmen CHP'liler, Kızılay'daki Milli Müdafaa Caddesi'nde belirlenen yerde toplandı.

CHP İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen yürüyüş öncesinde polis, CHP Ankara İl Başkanlığı önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Polis, kalabalığa yürüyüşün gerçekletirelemeyeceği yönünde uyarıda bulundu. Bunun üzerine CHP'li milletvekillerinin de yer aldığı heyet, emniyet yetkilileriyle görüştü.

Görüşmenin ardından yürüyüşün Gazi Mustafa Kemal Bulvarı yerine Kumrular Caddesi güzergahından yapılması kararlaştırıldı.

Polisin sinyal kesici seyyar cihazları da kullandığı yürüyüş, Kumrular Caddesi-Necatibey Caddesi-Gençlik Caddesi'ni takiben Anıtkabir'in Anadolu Meydanı girişinde son buldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×