Kılıçdaroğlu'dan 'deprem önlemleri' eleştirisi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında deprem konusunda önlemler alınmamasını eleştirdi

Kılıçdaroğlu'dan 'deprem önlemleri' eleştirisi
17 Ağustos 2016 Çarşamba 13:14

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, deprem konusunda şu ana kadar önlem alınmadığını, önlem alınması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, 1999'da meydana gelen depremin üzerinden 17 yıl geçmesine rağmen özellikle İstanbul gibi hassas bölgelerde hala ciddi önlemler alınmadığını belirtti. Kılıçdaroğlu önlem alınmamasından iktidarın sorumlu olduğunu söyledi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının satır başları şöyle:

17 AĞUSTOS DEPREMİNİN YILDÖNÜMÜ

"Deprem değil tedbirsizlik öldürür. Biz tedbir almadığımız için 18 bini aşkın insanımızı kaybettik. Aradan 17 yıl geçmiş önlem almamışız. İnsan hayatına değil, ranta yatırım yapılmış. Vatandaşı uyarmak zorundayız.

2002'de iktidarı devraldılar. Terör yoktu, bugün ülkenin bir bölgesi yanıyor. Ölen polislerimiz bizim polislerimiz. Soru şu, 2002'de sıfır terör varken niçin Türkiye şimdi terör batağının içinde? 14 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyor? Bu soruyu hep beraber sormak zorundayız.

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

14 yıl sonunda nasıl oluyor da Türkiye bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalıyor, bu ortam nasıl oluşturuldu? Bunu hepimizin düşünmesi gerekiyor. Kimler getirdi buraya, bu soruyu insan olarak kendimize soracağız. Aynı hataya tekrar düşmemek zorundayız. Aynı hataları sürekli tekrar edersek farklı bir sonuç çıkmaz.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan açıklamalar

Umarım darbe sonrasında özeleştiri olur. Hatalar bir daha tekrar edilmez ve Türkiye geleceğini daha sağlıklı inşa eder. Geçmişle hesaplaşalım. 15 Temmuz darbe girişimi ile de hesaplaşalım. Bu süreçte en dik duran kurum TBMM'dir. Bu parlamento sabaha kadar darbecilere direndi. Dört siyasi parti de onurlu bir duruş sergiledi. Dört parti de ortak bir metin hazırladı. Parlamento görevini yaptı. CHP milletvekilleri dediler ki, bir araştırma önergesi verelim. 26 Temmuz'da oybirliğiyle karar alındı. Bugün 17 Ağustos. Bütün partiler araştırma komisyonuna üyelerini verdiler, üye vermeyen sadece Adalet ve Kalkınma Partisi. Neden bu araştırma komisyonuna milletvekili görevlendirmiyorsunuz? Bu soruyu Binali Yıldırım Bey'e sormak gerekiyor. Bu darbe girişiminin siyasal ayağının ortaya çıkarılması lazım.

Geçmişi iyi analiz edip geleceği inşa edelim ki bir daha kimse darbeye tevessül etmesin. Bu konuda kararlı bir duruş sergilemek TBMM'nin temel görevidir. Parlamentoyu da güçlendirmek gerekiyor. Yıllardır F Tipi örgütlenmeden söz ettik. Bütün bunların hepsini söyledik. Başımıza bu geldi. Bir musibet bin nasihatten iyidir derler. Yapacağımız şeyler belli. Emin olun bir daha darbe olmaz.

"CAMİYE, KIŞLAYA, ADLİYEYE SİYASET SOKMAYIN"

Birinci kural; camiye, lışlaya, adliyeye siyaset sokmayın. Camiye her siyasi görüşten vatandaşımız gidiyor. Bu vatandaşı ayrıştırmaktır. Kışlaya siyaseti sokarsanız Türkiye darbeden kurtulamaz. Adalet mekanizması... Siz adliyeye siyaset sokarsanız vatandaş bakacak, bu sizin partiden beni mahkum ettirir. Böyle adalet olmaz. Yargıtay'a 160 üye atandığında 'Siz yanlış yapıyorsunuz, siz 160 militan atıyorsunuz' dedim. Şimdi onları çıkarıyorlar. Adliyede hakim hukukun üstünlüğünü düşünerek karar verecek.

Camiye siyaset sokmayın. Laikliğin din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi olduğunu bize anlattı. 79 milyon arasında bir Allah'ın kulu 'Ben ibadetimi yerine getiremiyorum' diyorsa gelsin, senin hakkını savunacağım.

Demokrasi olmadan bir ülkede darbeyi önleyemezsiniz. Üçüncü sınıf bir demokrasi istemiyorum. Birinci sınıf demokrasiyi yakalamanın yolu Türkiye'yi darbe hukukundan ayırmaktır. Türkiye'yi yüzde 10 seçim barajından ayırmaktır"

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×