Kılıçdaroğlu: Berkin demokrasi şehididir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi olayları sırasında yaralandıktan sonra kaldırıldığı hastanede 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın demokrasi şehidi olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu: Berkin demokrasi şehididir
12 Mart 2014 Çarşamba 17:53

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi olayları sırasında yaralandıktan sonra kaldırıldığı hastanede 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın demokrasi şehidi olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, "Berkin 15 yaşındaydı, bir biber gazı kurşunuyla yaralandı. Yoğun bakıma kaldırıldı. 200 günün üstünde direndi. Hayata direnmesini ve hayata kavuşmasını çok isterdim. Ama onu bugün toprağa verdik. O bizim onurumuzdur, o bir demokrasi şehididir. Onu her zaman anacağız." dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, partisince Bolu'da düzenlenen mitingde konuştu. Güzel bir havada Bolu'ya geldiği için mutlu olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Güneşimiz, toprağımız, ormanlarımız, sularımız, denizlerimiz ve güzel insanlarımız var. Ama önümüzde Çin Seddi gibi duran bir kirli siyaset var. Şimdi onu aşmak için ayın 30'unda sandığa gidip dersini vereceğiz ve o seddi aşacağız." diye konuştu.

Vatandaşlara "CHP iktidar olursa verilen yardımlar kesilecek." denildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "İyi de niye keselim? Söz veriyorum yardımlar kesilmeyecek. Yolsuzluk yapanlardan alacağım parayı daha fazla yardım yapacağım. Diyorlar ki 'Mehtap başkan belediye başkanı olursa bazılarının işine son verecekmiş.' Biz hiç kimsenin aşıyla, ekmeğiyle uğraşmayız. Bize oy versin, vermesin herkese saygı duyarız, herkesin alın teriyle ekmek kazanmasını savunuruz. Niye biz kimsenin aşıyla ekmeğiyle oynayalım. Oynamayız. Belediye başkanları da mutlu olsunlar. Mehtap başkan gelecek, 1 kişi gidecek onun dışında kimse gitmeyecek." diye konuştu.

"ÜLKENİN EN TEMEL SORUNU KİRLİ SİYASET"

Ülkenin en temel sorununun 'kirli siyaset' olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Eğer bir siyasetçi, siyaset yaparken zenginleşiyorsa, bilin ki halk fakirleşiyordur. Neden? Parayı hortumluyor da onun için. Devletin imkanlarını kendisi, çocukları, yakınları için kullanıyor demektir. Bizde güzel bir atasözü var; 'balık baştan kokar.' Baştaki hırsızsa, diğerleri de malı götürür. Hani bunun meşhur bir işareti vardı. Sanki Türkiye'deki bütün sorunları çözmüş, Mısır'ın derdine düşmüş. Bu işareti (Rabia) yapıyordu değil mi? Şimdi bu işaret 4 bakan 1 başçalan. Bu işaret o." ifadelerini kullandı.

Demokrasinin güzel bir şey olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "İnsanların düşüncelerini özgürce açıkladıkları rejimin adıdır demokrasidir. Kimse korkmaz demokrasiden. Korkmamalıdır da zaten. Düzgün ve temiz bir siyaset varsa, vatandaşın eleştirisine siyasetçi kulak kabartır. Olur ya bir yerde bir hata vardır, bir yerde bizim bir yanlışımız vardır. Bir yerde biz bir yanlış yapmışızdır, vatandaş hatırlatır bize." şeklinde konuştu.

Gezi olayları sırasında yaralanarak kaldırıldığı hastanede 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan ile ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, "Berkin 15 yaşındaydı. Annesi sabahleyin onu ekmek almaya göndermişti. Her annenin çocuğunu bakkala gönderip 'ekmek, makarna, gazete al' diye gönderdiği gibi. Berkin bir biber gazı kurşunuyla yaralandı. Yoğun bakıma kaldırıldı. 200 günün üstünde direndi. Hayata direnmesini ve hayata kavuşmasını çok isterdim. Ama onu bugün toprağa verdik. O bizim onurumuzdur, o bir demokrasi şehididir. Onu her zaman anacağız. Üzüldüğüm nokta şu: Mısır'da bir kadın öldü diye Erdoğan Türkiye'de ağladı. Ağlasın hiç itirazım yok. Görüşü, düşüncesi, kimliği ne olursa olsun her insana saygılıyım. Ağlayabilir. Ama bir de kendi ülkeni düşün. Benim ülkemde de 15 yaşında bir çocuk hayatını kaybetti. Bu da bir ana kuzusuydu. Bunun da bir annesi babası, umutları, beklentileri vardı. O da büyüyecekti, askere gidecekti, dönecekti, iş, güç sahibi olacaktı. Annesi babası evlendirecekti, torun sahibi olacaktı. Bütün umutları yıkıldı. Erdoğan'ın gözünden bir damla yaş döküldü mü? Bir başsağlığı diledi mi? 'Allah rahmet eylesin' dedi mi? Yüreğinde insan sevgisi olmayan bir adamın siyasete atılması kadar tehlikeli bir şey yoktur. Yüreğinde insan sevgisi olan birisi, kendisine oy versin vermesin bütün yurttaşları kucaklayan kişidir." diye konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×