Kılıçdaroğlu: AB, Türkiye'ye ilişkin endişelerini net bir biçimde ifade etmeli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AB'nin bir yönden Türkiye'deki duruma ilişkin endişelerini net bir biçimde ifade etmesi gerektiğini belirterek aynı zamanda da Türkiye-AB ilişkilerinin karşılıklı ve de tüm dünya için olan önemine dikkat çekmesi gere.

Kılıçdaroğlu: AB, Türkiye'ye ilişkin endişelerini net bir biçimde ifade etmeli
17 Ocak 2014 Cuma 15:13

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AB'nin bir yönden Türkiye'deki duruma ilişkin endişelerini net bir biçimde ifade etmesi gerektiğini belirterek aynı zamanda da Türkiye-AB ilişkilerinin karşılıklı ve de tüm dünya için olan önemine dikkat çekmesi gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 21 Ocak'ta Brüksel'e yapacağı ziyaret öncesi Avrupa Birliği (AB) zirvesine uyarı ve önerilerde bulundu. AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'a gönderdiği mektupta Kılıçdaroğlu, ziyaretin önemli bir zamanda gerçekleştiğine dikkat çekti. Türkiye-AB katılım müzakerelerinin çok hassas bir durumda olduğunu, Türkiye'deki bazı önemli gelişmelerin Türkiye-AB ilişkilerini daha da zorlayabileceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Ülkemizde, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne yönelik zorluklarla uğraştığımız bir dönemde, AB'nin, varılan koşullu mutabakatlar çerçevesindeki Türkiye'nin katılımına mutlak bağlılığını tekrar açıkça ve kuşkuya yer bırakmayacak bir şekilde teyit etmesi büyük önem taşımaktadır. Aksi yönünde davranmak ve aykırı yönde AB'den gelecek herhangi bir mesaj, Türkiye'yi Avro-Atlantik aidiyetinden uzaklaştırmak isteyenlerin elini güçlendirecektir." dedi.

AB'nin bu olumlu yaklaşımına, özellikle bağımsız bir yargı ve işleyen bir güçler ayrılığına işaret eden, Türkiye’nin Kopenhag Kriterlerine tam uymasına ilişkin güçlü ve aleni bir ısrar eşlik etmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Aynı zamanda, düşünce, basın, toplanma ve iletişim özgürlüklerine tam saygı duyulmasına ilişkin bir çağrının yapılması gerektiğine inanıyoruz. CHP, Avrupa Birliği’ne katılmak için, Türkiye’nin yaptığı reformların güçlü bir destekçisi olmuştur. Biz Avrupa ideallerine bağlılığımızı benimsemekte ve Türkiye’nin katılımını daha dinamik, daha rekabetçi ve yaratıcı bir Avrupa için katma değer yapacağına inanmaktayız. Sayın Başkan Rompuy, Günümüz Türkiye’sinde asıl ihtiyaç duyduğumuz, gittikçe zayıflayan demokrasimize yönelik bir odaktan ziyade, bu zorlukları aşabilmek için gerekli yol ve gücü bulmaktır. AB, bir yönden Türkiye’deki duruma ilişkin endişelerini net bir biçimde ifade etmeli ve aynı zamanda da Türkiye-AB ilişkilerinin karşılıklı ve de tüm dünya için olan önemine dikkat çekmelidir. Gerçek bir demokrasi ve temel hakların yeşerdiği bir Türkiye’yi isteyenleri cesaretlendirmenin zamanı şimdidir. Bu bağlamda Başbakan Erdoğan’ın ziyareti iyi bir fırsat teşkil edecektir. Saygılarımla." ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×