Kayıp 6 Bin Çocuk Çığlık Atamadıkları için Halen Kayıptır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’na “Son 10 yılda kayıp olan 6 bin çocuk çığlık atamadıkları için mi halen kayıptır?’ diye sordu.Sezgin Tanrıkulu, kayıp çocuklarla ilgili Aile ve Sosyal...

Kayıp 6 Bin Çocuk Çığlık Atamadıkları için Halen Kayıptır
03 Mayıs 2014 Cumartesi 11:48

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’na “Son 10 yılda kayıp olan 6 bin çocuk çığlık atamadıkları için mi halen kayıptır?’ diye sordu.

Sezgin Tanrıkulu, kayıp çocuklarla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Tanrıkulu, sorgu önergesinin gerekçesinde Bakan İslam’ın 30 Nisan 2014 tarihinde düzenlediği basın toplantısında, "Annelere çok basit bir şey öğretebilirim. Çocuklara çığlık atmayı öğretmeleri gerekiyor. İstemedikleri bir durumda karşılaştıklarında çocuklarımızın çığlık atması gerekiyor etrafı haberdar edebilmeleri için. Bu bir savunma değil. "Aman çocuğum sessiz ol" diye yetiştirdiğimiz çocuklardan bahsediyoruz. Hayır, çocuklar ses çıkarmalı." Sözlerini hatırlattı.

Sezgin Tanrıkulu’nun önergesinde yer alan sorular şöyle:

-Son 10 yılda kayıp olan 6 bin çocuk çığlık atamadıkları için mi halen kayıptır?

-Çığlık atamayacak konuşma engelli çocuklar nasıl çığlık atacaklardır?

-4-5 yaşlarındaki çocuklar tehlikenin farkında olduklarını nasıl anlayıp çığlık atacaklardır?

-Roboski’de katledilen çocukların attıkları çığlıklar duyulmuş mudur?

-14 Yaşındaki Berkan Elvin attığı yaşam çığlığına rağmen neden hayatını kaybetmiştir?

-“Çocuk Gelin”lerin attıkları çığlıklara ses verilmiş midir ya da verilmekte midir?

-Ülkemizde bulunan Suriyeli Çocukların ücret karşılığında alındığı ya da satıldığı iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise, ülkemizde bulunan Suriyeli Çocukların attıkları çığlıklara kulak verilmekte midir?

-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak “Çocuklara Yasal Dokunulmazlık” uygulaması getirilmesi için yürüttüğünüz çalışmalar var mıdır? Varsa nelerdir?”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×