Karaahmetoğlu’ndan, ’17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet günü ilan edilsin’ teklifi

CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, 17 Aralık gününün yolsuzluk ve rüşvet günü ilan edilmesiyle ilgili kanun teklifi hazırladı.

Karaahmetoğlu’ndan, ’17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet günü ilan edilsin’ teklifi
23 Ocak 2014 Perşembe 13:08

CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, 17 Aralık gününün yolsuzluk ve rüşvet günü ilan edilmesiyle ilgili kanun teklifi hazırladı. Karaahmetoğlu, hazırladığı teklif ile amaçlarının temiz topluma vurgu yapmak olduğunu söyledi.

Cihan TV Network’te yayınlanan 'Anadolu’da Sabah' programının Başkent konuğu olan CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, hazırladığı kanun teklifi ile ilgili bilgi verdi. Karaahmetoğlu, “Neden böyle bir teklif hazırlama ihtiyacı duydunuz?” sorusuna şu cevabı verdi: “Asıl amacımız burada, insanlar, yaşanan olaylardan ders çıkarsınlar. Temiz bir toplum yaratılsın. Kirlilikten kurtulalım. Kimse kimsenin hakkına tecavüz etmesin. Herkes hakkına razı olsun. İnançlarımız gereği de kul hakkı yemenin ne kadar önemli ya da önemsiz olduğunu, buna inananlar için söylüyorum, önemli ya da önemsiz olduğu konusundaki hassasiyeti bir daha hatırlatmak ve temiz bir toplum konusunda biz de katkı sağlamak istiyoruz.”

“ESKİ PARAYLA 247 KATRİLYON RÜŞVET VAR”

HSYK teklifiyle alakalı Genel Kurul’daki görüşmelere de değinen CHP’li vekil, “Bu kanun teklifi niye gündeme acele bir şekilde geldi? 12 Eylül 2010’da referandum yapıldı ülkede, HSYK’yı ilgilendiren bir düzenleme yapıldı. 2 buçuk yıl sonra bunu tekrar bir kanun teklifi ile gündeme getirecek acil ne vardı? Bu soruyu sormamız lazım. Acil olan rüşvet ve yolsuzluğu bir şekilde üstünü ört bas etmek ve kendilerini kurtarmaya çalışmak. Bunun anlamı budur. Bu anlamda acelece getirdiler. Bu kanunun gündeme getirilmesi bile, Türkiye’de gerçekten rüşvet ve yolsuzluk olayının ne kadar doğru olduğunun, yapıldığının ispatıdır. Herkesin bildiği gibi 4 bakan istifa etmiştir. İki bakanın oğlu tutuklanmıştır. Ortada 247 milyar lira, eski para ile 247 katrilyon bir kayıp vardır, bir rüşvet vardır, siz bunları saklayamazsınız, örtemezsiniz. Bugün Meclis’te sayısal çoğunluğunuz olabilir, milletvekilleriniz düşünmeden, tartışmadan, kendi vicdanında sorgulamadan, bir ahlak muhasebesi yapmadan gözünü yumarak parmak kaldırabilir. Ama bu sorunu çözmez. Bugün rüşvet ve yolsuzluk olaylarından sayın Başbakan kendisini ve ailesini korumak için alelacele teklifi Meclis’e göndermiştir.” ifadelerini kullandı.

“TEKLİF ÇEKİLİRSE AK PARTİLİLERE 10 TON FINDIK”

Yaşanan hadiselere dikkat çekmek için CHP’nin başlattığı kampanya hakkında bilgi veren Karaahmetoğlu, “Olayın ciddiyetini ortaya çıkarmak AKP’li arkadaşların daha sağduyulu davranmasına dikkat çekmek, onlara doğru yolu göstermek açısından yapılmış bir espri bu. Gerçekten bir yolsuzluk varsa bunu yapan benim partimdense ‘benim partim yaparsa normaldir, başka parti yaparsa anormaldir’ anlayışı ile olaya yaklaşamayız, hangi siyasi kanaatten olursa olsun, isterse benim partimden olsun, eğer ortada bir yolsuzluk rüşvet olayı varsa, bu doğru değildir, bu ahlaki değildir, bunu yapanlar kesinlikle bağımsız yargı önünde hesabını vermelidir. Biz bu şekilde düşünüyoruz. Arkadaşlarımız bu kampanya çerçevesinde elma bağışlayan var, ben 10 ton fındık bağışladım, Muharrem Bey öğretmen olduğu için ücretsiz ders vaat etti, bu bir espridir ama arkasında yatan bir gerçek vardır, bu gerçeğin daha iyi kavranabilmesi için espridir.” şeklinde konuştu.

CHP’li Karaahmetoğlu, programda yaptığı konuşmada, HSYK kanun teklifi ile kurulun Başbakan’a bağlanmak istendiğini belirterek, “HSYK Adalet Bakanı’na bağlanmak isteniyor, daha doğrusu Başbakan’a bağlanmak isteniyor. İstediğiniz hakimi atayacaksınız, istediğinizin yerini değiştireceksiniz ki şu anda da öyle yapılıyor, istediklerini değiştiriyorlar.” diye konuştu.

Karaahmetoğlu, canlı yayınlanan programda, hükümetin tarım politikasından 2B arazilerinde yaşanan sorunlara kadar birçok konuda bilgi verdi.CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×