"Kadınlar, çantalarında devlete verdikleri koruma dilekçeleriyle öldürülüyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, kadınların çantalarında devlete verdikleri koruma dilekçeleriyle öldürüldüğünü söyledi. Yaklaşık iki yıl önce çıkarılan kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik kanunun kağıt...

20 Temmuz 2014 Pazar 12:03

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, kadınların çantalarında devlete verdikleri koruma dilekçeleriyle öldürüldüğünü söyledi.

Yaklaşık iki yıl önce çıkarılan kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik kanunun kağıt üzerinde bırakıldığını dile getiren Tanrıkulu, AKP hükümetinin kanunun gereklerinin etkin biçimde uygulanması için kılını kıpırdatmadığını ve kadınların çantalarında devlete verdikleri koruma dilekçeleri ile öldürüldüğünü ifade etti.

Hükümetin bu büyük sorun karşısında kafasını kuma gömmesine, sosyal ve ekonomik yaşamda kadınların maruz kaldığı her türlü ayrımcılığa dur demek ve kadınların her geçen gün artan erkek şiddeti ile öldürülmesine isyan etmek için bugün sokaklarda olan tüm kadınları selamladığını belirten Tanrıkulu, dünyanın tüm gelişmiş demokrasilerinin kadına karşı şiddet ve ayrımcılığın önlenmesini özgür ve eşit bir toplumun olmazsa olmaz gereği kabul ettiğini ifade etti.

Türkiye'nin 21 yüzyılda halen erkek egemen toplumun ilkel bir yansıması olan kadın cinayetleri trajedisi ile yaşadığını vurgulayan Tanrıkulu, şöyle devam etti: "Kadına şiddet ve kadın cinayetleri konusundaki sicilimiz, AB ve OECD ülkeleri ile kıyaslanamayacak kadar kötü olmayı sürdürmektedir. Yalnızca içinde bulunduğumuz 2014 yılının ilk 6 ayında, tam 129 kadınımız, erkek şiddetine kurban gitti! Her ay 22 kadınımızın öldürüldüğü anlamına gelen bu utanç verici istatistik ve ülkeyi yöneten hükümetin bu büyük trajedi karşısında büyük bir pişkinlikle kafasını kuma gömmeyi sürdürmesi, hepimiz adına düşündürücüdür. Gerekli tedbirlerin alınmasının önündeki en önemli engel ne yazık ki ülkeyi yönetmekte olan AKP zihniyetinin kadına bakış açısıdır. Kadının adına bakanlığın isminde dahi tahammül edemeyen, henüz birkaç gün once hazırladığı 'Kadına Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi' raporunda kadın örgütlerinin görüşlerine yer verme gereği dahi hissetmeyen hükümet anlayışı ve onun 'Kadınla Erkek Eşit Olamaz, bu bizim muhafazakar anlayışımıza ters' diyen Başbakanı, kadın cinayetleri karşısında etkin bir tutum almaktan kaçınmakta ve bu yakıcı sorun karşısında ‘dostlar alışverişte görsün’ kabilinde oyalamaları, geçiştirmeleri sürdürmektedir. Hükümetin bu tutumu nedeniyle ortaya çıkan ve aşılamayan idari ve kurumsal yetersizlikler, halihazırda yürürlükte olan kanunların dahi etkin biçimde uygulanmasını imkansız kılmaktadır."

Kadına karşı şiddetin önlenmesi kanununda polislere acil durumlarda mahkeme kararını beklemeksizin kadının korunması için gerekli tedbirleri alma yetkisi verilse de Emniyet Teşkilatının bu konuda yeterince bilgilendirilmediği ve konu yeterince ciddiye alınmadığı savunan Tanrıkulu, belediyeler kanunu, nüfusu 50 binin üzerindeki tüm yerleşim yerlerinde kadın sığınma evleri kurulmasını öngördüğü halde, birçok belediye bu yükümlülüğü yerine getirmediğine dikkat çekti.

Mahkemeden, korunmak için kimlik değişikliği hakkı talep eden ve bu talepleri kabul edilen kadınların, nüfus müdürlüklerinden geri çevrildiğini ileri süren Tanrıkulu, "Devlet kurumları arasında konuya dair hiçbir ciddi koordinasyon olmadığı için, kadın sığınma evlerinde kalan ve kimlikleri/adresleri saklı tutulması gereken kadınlara dair bilgiler Sağlık Bakanlığı sistemi üzerinden kocalarına verilebilmektedir. Giderek daha büyük bir sorun haline gelen kadın cinayetlerinin önlenebilmesinin ön şartı, hükümetin kadın meselesini yalnızca annelik ve kadının aile içerisindeki rolü üzerinden okuyan 'ideolojik' yaklaşımını terk etmesi ve derhal kamu kurumları arasında koordinasyonu sağlayarak meseleyi ciddiyetle ele almasıdır. CHP olarak bu doğrultuda gerek mecliste, gerek diğer tüm platformlarda kararlılıkla mücadele etmeyi sürdüreceğimizin, kadının birey olarak, 'iyi bir eş ve anne' olmanın ötesinde de muteber sayıldığı, tüm alanlarda eşit haklara sahip olduğu bir toplum için çalışmaya kararlılıkla devam edeceğimizin bilinmesini isterim." diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×