İzmir'de CHP’li belediye cemevi kapattı

Cemevlerinin ibadethane sayılması için 2 gün önce yasa teklifi veren CHP, İzmir'de devletin tahsis ettiği cemevini kapattı.

İzmir'de CHP’li belediye cemevi kapattı
28 Mart 2015 Cumartesi 09:29

İzmir'in CHP'li Çiğli Belediyesi, partisinin 'cemevleri ibadethane sayılsın' diye TBMM'ye hukuk teklifi verdiği tıpkı günlerde cemevinin kapısına kilit vurdu. Belediye, boyası yenilenmek için iki gün evvela tek işçinin çalışmaya başladığı cemevini 'yasadışı tadilat' gerekçesiyle mühürledi. Ancak eski bir karakol bulunan ve hükümet yönünden cemevine tahsis edilen yapının mühürlenmesi için Belediye Başkanı Hasan Arslan itiraf niteliğinde bir izahat yaptı. Arslan, burayı çocuk bakım ve eğitim merkezi yapmak için kendilerinin istediğini lakin cemevine tahsis edildiğini söyledi.

TAHSİS SİYASİ DE MÜHÜR DEĞİL Mİ?

Bu tahsisin altında siyasal erek olduğunu ileri devam eden Arslan, “Seçim sürecinde 'Şirintepe ve Güzeltepe'nin gözünü boyayabilir miyiz' mantığı... Bu vakaya karşıyım. Belediye ekiplerini gönderdim ve burayı mühürlettim” dedi.

Güzeltepe semtine bağlı Şirintepe Mahallesi'nde bulunan Hz. Hüseyin Cemevi'ni mühürlemekle övünen Başkan Arslan'a yurttaşlar ise reaksiyon gösterdi. Konuyu Yeni Şafak'a değerlendiren Evrensel Alevi Bektaşi Birliği Başkanı Ali İhsan Şahin, mühürlemenin siyasal bir karar olduğunu belirterek, “Burayı CHP dahil hiç bir siyasal partinin art bahçesi yapmayacağız dedik, film orada koptu” diye konuştu.

BU İKİYÜZLÜLÜKTÜR

Bu izahatyı yaptığından bu güne belediye tarfından devamlı taciz edildiğini belirten Şahin, “Cemevinde tam olarak hiç bir tadilat ve tamir yapılmıyor, sırf boya badana işi yapılırken ve de tek bir boyacı çalışmaktayken binayı basan belediye ekipleri, işçiyi yaka paça dışarıya çıkartıp cemevini mühürlemiştir” dedi. Cemevinin üç buçuk aydır faaliyette olduğunu anlatım eden Şahin, “Bir yandan sözde 'Cemevleri hukuki statüye kavuşsun' diyeceksin öteki yandan size art bahçe olmadı diye cemevini mühürleyip kapatacaksın. Bu ikiyüzlülüktür” dedi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×