İtalya'dan Türkiye'ye tam destek

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İtalya'nın başkenti Roma'da resmi temaslarını sürdürüyor.

İtalya'dan Türkiye'ye tam destek
25 Mart 2015 Çarşamba 22:07

Bakan Volkan Bozkır, Türkiye’nin AB müzakere süreci ve Türkiye-İtalya ikili ilişkileri ile alakalı görüş alışverişinde bulunmak üzere sabah saatlerinde beraberindeki heyetle başkent Roma’ya geldi. Ziyaretleri esnasında kendisine Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Aydın Sezgin’in de eşlik ettiği Bakan Bozkır, evvela parlamentonun alt kanadı bulunan Temsilciler Meclisi AB Politikaları Komisyonu üyeleriyle bir araya geldi.

''TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ BİR ÜLKE''

Gazetecilere açık bulunan iki dakikalık kısımda açılış konuşmasını oluşturan Komisyon Başkanı ve Demokrat Parti (PD) Milletvekili Michele Bordo, ülkesinin Türkiye’nin AB’ye katılım sürecine desteğini hatırlatırken, ''İtalya, devamlı şekilde Türkiye’nin AB’ye katılımını destekledi ve desteklemeye de sürüyor ki bu memleketimiz için öncelikli bir stratejik misyonu teşkil ediyor. Biz Türkiye’nin, pozisyonu, tarihi, siyasal ve ekonomik ağırlığı bakımdan Ortadoğu’nun ve Akdeniz’in istikrarı için lüzumlu ve aşırı mühim bir memleket olduğuna ikna olmuş durumdayız. Aynı sürede Avrupa’nın ekonomik gelişimine ve değerlerine aşırı anlamlı bir yardım sağlayabileceğini inanıyoruz'' ifadelerini kullandı. 

''JUNKER’E RAĞMEN TÜRKİYE'YE DESTEĞİ SÜRDÜRÜYORUZ''

Ocak ayı başında sona eren İtalya’nın 6 maaş AB devir başkanlığı çağında de, AB Komisyonu Başkanı Jean Claudie Junker’in, önümüzdeki 5 yılda AB’ye öteki katılım olmayacağını söylemesine karşın kararlılıkla bu hedefi izlediklerini söz eden Bordo, ''Komisyonun, Türkiye ile genişlemeyi stratejik merkezine almasını ve katılım müzakerelerinin devamlılığına karar vermesini, bilhassa de ekonomik ve parasal politikaya ait başlığın açılması sürecini tekrar teyit etmesini sağladık'' diye konuştu. Bordo ayrıca, 2015 yılında da Türkiye’nin AB’ye entegrasyonu meselesinde çalışacaklarını belirterek, bilhassa 23 ve 24’üncü maddelerin açılması meselesinde desteklerinin süreceğinin altını çizdi. 

BOZKIR'DAN İTALYA'YA TEŞEKKÜR

Bakan Bozkır’ın ise komisyona hitabı sırasında, desteğinden ötürü İtalya’ya teşekkür ettiği ve AB müzakerelerinin yanı sıra, Kıbrıs meselesini çözüme ulaştırma çabalarını da vurguladığı söylendi. Bakan Bozkır daha sonra, Başbakanlık nezdinde AB İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri ve PD Milletvekili Sandro Gozi ile görüştü. İkilinin, Türkiye’nin AB müzakereleri, ilerleme raporu ve Kıbrıs meselesi bu şeklinde konuları ele aldığı açıklandı.

Bozkır’ın, desteklerinden ötürü Gozi’ye de teşekkür ettiği kaydedildi. Bakan programının yarınki kısmında ise, İtalya’nın önde gelen fikir kuruluşlarından İtalya Uluslar arası İlişkiler Enstitüsü (IAI) sebebi ile düzenlenecek seminerde konuşma yapacak, parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosu AB Politikaları Komisyonu’na hitap edecek ve son şekilde Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ile görüşecek. 

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×