İstifa İçin Geç Kalındı

Van'da belediye başkan adaylarını açıklamak için bulanan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yolsuzluk ve bakanların istifasını değerlendirdi.

İstifa İçin Geç Kalındı
25 Aralık 2013 Çarşamba 14:00

İstifaların geç kaldığını belirten Demirtaş, "HDP batıda bu bölgede de BDP imamın ordusuna, Mustafa Kemal'in askerlerine ve Tayyip'in hırsızlarına karşı yepyeni bir alternatif ortaya çıkardı" dedi.

Diyarbakır'dan karayoluyla Van'a gelen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, aday tanıtımının yapılacağı, Öcalan resimleri ve BDP bayraklarının asılı olduğu Diren Düğün salonunda ilk olarak aday adaylarıyla toplantı yaptı. Toplantıya, BDP Van Miletvekili Nazmi Gür, Iğdır Millitvekili Pervin Buldan, Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu parti yönheticileri belediye başkanları ve partililer katıldı. Demirtaş basına kapalı toplantının ardından gündemdeki yolsuzlukla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakanların istifasını değerlendiren Demirtaş, ciddi iddiaların olduğu bir siyasi zeminde istifaların geciktiğini belirterek, istifaların ilk başta yapılması gerektiğini söyledi. Demirtaş,şöyle konuştu:

"Bu kadar ciddi bir şaibe ve iddiaların soruşturmaların olduğu bir siyasi zeminde bakanların istifası geçikmiştir. Yani bir an önce istifa etmeleri gerekirdi. Çünkü kendileri icra makamında, yürütme makamında olan yetkili insanlardı. Çocuklarının da aralarında bulunduğu büyük bir rüşvet operasyonu yürütüldü tutuklandılar. Kendilerine bağlı bir birim soruşturmayı yürütüyordu. Aynı zamanda İçişleri bakanlığına bağlı birim yürütüyordu. Soruşturmanın selameti açısından ilk dakikadan itibaren istifanın yapılması gerekirdi. Geçikmiş bir istifa hükümetin ilk hamleleri soruşturmanın önünü kesmeye ve üstünü örtmeye dönük olarak yansıdı. Yine de istifa etmeleri doğrudur geçikmiştir. İsmi geçen başka bakanların da istifa müessesesini ciddiye alması lazım. Ancak bakanlar değişti diye soruşturma selametle yürür diye bir şey yok. Ama en azından kamusal vicdan açısından bunun başlangıçtan itibaren yapılması gerekirdi. Soruşturmayı yürütenlerin bundan sonra sağlıkılı çalışabilecek mi bunu pratikte görmek lazım."

PARA KASASI VE DOLAR DOLU AYAKKABI KUTUSU ÇIKMADI

Adayları tanıtmadan önce konuşan Demirtaş, "Şimdi bu günlerde başbakanıın paralel devlet diye şikeyet ettiği o devlet varya, o devlet ile başbakanın yönettiği devlet işbirliği ve ittifak halinde 2009 seçimlerden hemen sonra siyasi operasyon kararı aldılar. Belediye Başkanları, çalışanları yöneticileri tutuklanıp rehin alınarak siyasi çalışmalarımızı sekteye uğrattılar. Buna rağmen boyun eğmedik. 10 bine yakın arkadaşımız tutuklandı. Göstermelik yargılamalar sürüyor. Hırsızlık, yosuzlukla arkadaşlarımızı suçlayamladılar. Arkadaşlarımızın evlerini aradılar makamlarını aradılar. Parti teşkilatlarını aradılar. Buldukları kitaptı ve hizmet belgesiydi. Hiçbir belediye başkanın evinden 6 kasa ve dolar dolu ayakabı kutusu çıkmadı. Biz bundan dolayı gururluyuz. Valiler, belediyelerimizin başarısızlıkları için çalıştı. Pararel devlet ve AKP medyası belediyelerimizi karaladı."dedi.

İMAMIN ORDUSU VE MUSTAFA KEMAL'İN ASKERLERİNE ALTERNATİF

Türkiye'de alternatif olmadığı algısı yaratılarak mevcutların tercih edilmesi zorunluluğunun öne çıktığına da dikkat çeken Demirtaş,"Sanki insanlar mevcutları tercih etmek zorunda. Hayır HDP batı bölgelerinde, BDP bu bölgede imamın ordusuna, Mustafa Kemal'in askerlerine ve Tayyip'in hırsızlarına karşı yepyeni bir alternatif ortaya çıkardı. Biz burada bütün dünyaya birliğimizi ilan etmeye geldik. Müzakereye bitirip savaşı isteyenlere karşı bir kez daha bunu başaramazsınız diye buradayız" dedi. Demirtaş daha sonra belediye başkan adaylarını sinevizyon eşliğinde açıkladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×