'İsrail'in saldırgan politikaları gelecek nesillere nefret tohumları eker'

TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi Başkanı Türkan Dağoğlu, İsrail'in bu saldırısının insan hakları ve çocuk haklarının ağır ihlali olduğunu belirtti. Dağoğlu, "Kin ve nefret duvarının aşıldığı bu ortamda uygulamaya konan saldırgan...

'İsrail'in saldırgan politikaları gelecek nesillere nefret tohumları eker'
20 Temmuz 2014 Pazar 16:23

TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi Başkanı Türkan Dağoğlu, İsrail'in bu saldırısının insan hakları ve çocuk haklarının ağır ihlali olduğunu belirtti. Dağoğlu, "Kin ve nefret duvarının aşıldığı bu ortamda uygulamaya konan saldırgan politikalar hiç kimseye güvenli bir yaşam ortamı sağlamayacağı gibi gelecek nesillere nefret tohumları ekmekten başka bir işe yaramazlar. İsrail dünya politikasında hızla izole olarak prestij kaybetmeye devam ediyor." dedi.

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Türkan Dağoğlu, İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı operasyona tepki gösterdi. İsrail saldırısında öldürülen Ahed Atef Bakr, Zekeriya Ahed Bakr, Muhammed Rame Bakr, Ismail Muhammed Bakr adlı çocukların isimlerini okuyan Dağoğlu, bu dört ismin hiç unutulmaması için akıllara iyice kazınılmasını istedi.

Dağoğlu, şöyle devam etti: "Zira yaşları 9 ile 12 arasında değişen ve kuzen oldukları açıklanan bu 4 çocuk, 15 Temmuz günü Al Sati mülteci kampında kaldıkları sırada bombardımandan uzak olabilmek ve oynamak için gittikleri plajda İsrail donanmasına ait bir savaş gemisinin Gazze sahilini vurması sonucu hayatlarını kaybettiler. İsrail’in bu saldırısı insan hakları ve çocuk haklarının ağır ihlalidir. Kin ve nefret duvarının aşıldığı bu ortamda uygulamaya konan saldırgan politikalar hiç kimseye güvenli bir yaşam ortamı sağlamayacağı gibi gelecek nesillere nefret tohumları ekmekten başka bir işe yaramazlar. İsrail dünya politikasında hızla izole olarak prestij kaybetmeye devam ediyor. Gazze’de yıkılan yollar, binalar, tüneller elbet bir gün yerine koyulabilir. Ancak gelecek kuşaklara bırakılacak kin ve nefret duygusuyla bölge hem İsrail hem de diğer ülkeler için çok uzun yıllar yaşanmaz bir yer haline gelebilir."

İktidara geldikleri ilk günden bugüne ne iç ne de dış siyasette kurulu çarpık düzenin sessiz bir piyonu, edilgen bir aktörü olmadıklarını savunan Dağoğlu, bundan sonra da olmayacaklarını ifade etti. "Biz kurulu düzeni amansızca eleştiren ve gerektiğinde değiştiren misyonumuzu bugüne kadar devam ettirdik, bundan sonrada devam ettireceğiz." diyen Dağoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu güne kadar reel politikanın bize dayattığı rollere boyun eğmedik ve eğmeyeceğiz. Filistin’de de tıpkı Myanmar’da, Suriye’de ve Mısır'da olduğu gibi ezilen mazlum halkların sesi olmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda evet biz tarafız. Biz şehit edilen günahsız yavruların tarafındayız. Şehit yavrularımıza Allah’tan rahmet diliyor, hâlihazırda devam harekâtın bir an önce durması için dualarımızın Filistin halkıyla olduğunu ilan ediyoruz." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×