'IŞİD uzantılı grubun Türkiye faaliyetleriyle ilgili soruşturma açıldı mı?'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi. IŞİD terör örgütünün Türkiye...

'IŞİD uzantılı grubun Türkiye faaliyetleriyle ilgili soruşturma açıldı mı?'
01 Ağustos 2014 Cuma 15:38

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi. IŞİD terör örgütünün Türkiye uzantısı olduğu söylenen yüzlerce kişinin İstanbul'da bir bölgede yaptığı toplantıyla ilgili bir soruşturma açılıp açılmadığını sordu.

28 Temmuz 2014 günü IŞİD terör örgütünün Türkiye uzantısı olduğu söylenen yüzlerce kişinin İstanbul’da bir bölgede toplu bayramlaşma yaptığı, bu bölgede askeri eğitimler düzenledikleri ve hatta cihad çağrısı yaptıklarının iddia edildiğini dile getiren Ağbaba, basına yansıyan bu iddialara ilişkin resmi kurumlardan herhangi bir açıklama veya yalanlama gelmediğine dikkat çekti.

Bu çerçevede Ağbaba, şu soruları yöneltti:

"Basına yansıyan bu iddialar ile ilgili olarak herhangi bir soruşturma başlatılmıştır?

Poşi takmanın sosyalist olmaya, Grup Yorum bileti satmanın illegal örgüt üyesi olmaya kanıt olarak gösterildiği ülkemizde cihad çağrısı yapmanın herhangi bir karşılığı var mıdır?

Parasız eğitim isteyen üniversite öğrencilerinin yıllarca hapsedildiği düşünüldüğünde, eli kanlı bir terör örgütü olan IŞİD’in uzantısı olan bir grubun ülkemizde propaganda faaliyeti yürütmesi yasal mıdır?

Cezaevlerinde Pir Sultan Abdal’ın boncuktan yapılan bir süslemesini bulundurmak, illegal örgüt lideri propagandası sayılırken IŞİD’in uzantısı bir grubun İstanbul’da askeri eğitim yapabiliyor olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Malum davalarda hazırlanan iddianamelerde Eğitim-Sen üyeliği dahi illegal örgüt üyeliğine kanıt olarak gösterilirken, sokak ortasında kafa kesen bir örgütün İstanbul’un göbeğinde 'bayramlaşma' adı altında toplanabiliyor olması mümkün müdür?

IŞİD’in uzantısı bu örgütün İstanbul’daki faaliyetlerine ilişkin herhangi bir yalanlama yapılmaması veya soruşturma başlatılmaması, bu yapılanmanın hükümet tarafından görmezden gelindiği iddialarını desteklediğini düşünüyor musunuz?" CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×