İran'dan Erdoğan'ın ziyareti ile ilgili izahat

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Kaşkavi, Erdoğan'ın programında değişiklik olmadığını açıkladı.

İran'dan Erdoğan'ın ziyareti ile ilgili izahat
29 Mart 2015 Pazar 14:53

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Kaşkavi, C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Nisan'da başkent Tahran'a yapacağı ziyaret programında bir değişiklik olmadığını duyurdu.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Tahran'da konuşan Kaşkavi, bir soru üzerine, "Bildiğimiz kadarıyla Erdoğan'ın ziyaret programı değişmedi" dedi.

Kaşkavi, "Her söze müsait bir yanıt verilmesi gerekir" diyerek İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in Erdoğan'ın sözlerine "Uygun bir dille yanıt verdiğini" ileri sürdü.

"Bölge ülkelerinin birbirini suçlamak yerine, bölgenin gerçekleri ve şartlarını göz önünde bulundurarak sorunları müşterek bir biçimde çözmeleri gerektiğini" dile getiren Kaşkavi, "Bölgedeki var şartların görmezden gelinerek izahat yapılmaması gerektiğini" anlatım etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Mart'ta Fildişi Sahili Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Alassane Vattara ile düzenlediği müşterek matbuat toplantısında, İran'ın bakış açısının değişmesi gerektiğini belirterek, "İran alanı domine etme çabası içinde. Yemen, Suriye ve Irak'ta ne gücü varsa çekmesi lazım" demişti.

Erdoğan'ın izahatları sonrası İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanvekili Mansur Hakikatpur, Erdoğan'ın ziyaretinin iptal edilmesi için Dışişleri Bakanlığı'na çağrıda bulunmuştu.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×