İngilizlere cevap: Biz size Türk polisi gönderelim

İngiltere'de, 3 kızın Türkiye üzerinden IŞİD'e katılması ile ilgili "Türkiye'ye İngiliz polisi gönderelim" önerisine Türkiye'den sert cevap:

İngilizlere cevap: Biz size Türk polisi gönderelim
05 Mart 2015 Perşembe 12:39

İngiltere'nin, üç İngiliz kızın Türkiye üstünden IŞİD'e katılmasının peşinden vatandaşlarının Suriye'ye geçişini engellemek için Türkiye'ye İngiliz polisini göndermek istemesi tepkilere sebep oldu.

Siyasiler ve uzmanlar, İngiltere'deki tyükselişmanın fazla aşırı ciddiye alınmaması gerektiğini dile getirerek, "IŞİD militanlarının kendi ülkelerinden çıkışını engellesinler" dediler. 

GEDİKLİ'DEN TÜRK POLİSİ ÖNERİSİ 

AK Parti Ankara Milletvekili Bülent Gedikli, "İngiliz vekillerin söylemlerini gülünç buluyorum. Onlar ilk evvela kendi ülkelerinden çıkan bu tarz militanlara mani olsun. Bu bireyleri kendi gümrüğünde ve sınırında saptama edemeyen bir ülke, kalkacak Türkiye'de bunu sağlayacak. evvel kendi ülkesinde bunları saptama edip yakalayacak, geçişlerine izin vermeyecek. Bunları yapamıyor sonra Suriye'ye geçişini Türkiye'ye mal ediyor. İngiltere, IŞİD'çilerin kim olduğunu açık açık biliyor. madem bunlardan rahatsızlar ülkelerinden çıkarmasınlar. Hatta bunu beceremiyorlarsa biz onlara Türk polisi gönderebiliriz. Türk polisi bu işi fazla aşırı iyi bilir. Arka plandaki olay; 'Bu işler Türkiye üstünden yapılıyor, Türkiye bunları destekliyor' imajı oluşturulmaya çalışılıyor. Bunları kimse yutmaz" ifadelerini kullandı.

"ENGELLEYEMİYORSUNUZ... "

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) Başkanı Süleyman Erdem de, "Böyle bir talepte bulunulması olasıdır değil. Türkiye'nin de böyle bir talebi kabul etmesi olasıdır değil. Hiçbir yurt de bunu kabul etmez. Onların kendi arasında yaptığı bir tyükselişmadır. Ama ayakları yere basan bir tyükselişma da değil. Türkiye tam olarak böyle bir şeye izin vermez. İngiltere'den çıkarken engelleyemiyorsunuz, sonra gelip diğer bir ülkeye kendi polisinizi yerleştirerek engellemek istiyorsunuz. Bu uluslararası anlaşmalar nezdinde de olasıdır değil. Çok ciddiye alınacak bir şey de değil" dedi. 

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×