İhsanoğlu: Niye bizim pilotlarımız kaçırılıyor da başkalarınınki kaçırılmıyor?

Muhalefet partilerinin ortak cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Türkiye’nin etrafını ateş çemberinin sardığını ve komşuların parçalandığını dile getirdi. İhsanoğlu, "Ortadoğu’da konsolosluğu, havayolları olan...

İhsanoğlu: Niye bizim pilotlarımız kaçırılıyor da başkalarınınki kaçırılmıyor?
12 Temmuz 2014 Cumartesi 14:18

Muhalefet partilerinin ortak cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Türkiye’nin etrafını ateş çemberinin sardığını ve komşuların parçalandığını dile getirdi. İhsanoğlu, "Ortadoğu’da konsolosluğu, havayolları olan bir tek biz mi varız? Niye bizim pilotlarımız kaçırılıyor da başka havayollarına ait pilotlar kaçırılmıyor? Niçin bizim konsolosumuz rehin alınıyor? Niçin bizim gariban şoförlerimiz, TIR şoförlerimizi ticaret yaparken rehin alınıyor?" diye sordu.

İhsanoğlu, Bursa’da tarihi Kozahan’da basın toplantısı düzenledi. Bazı çevrelerin Ekmeleddin ismine taktığını dile getiren İhsanoğlu, şunları ifade etti: "Benim adımla ilgili takıldılar, her tarafıma takıldılar ama hiçbir şey olmadı. Bugün Orhangazi’yi düşünürken aklıma geldi, Orhangazi’nin lakabı Şücaettin, ‘dinin yiğidi’ demektir. Şüceat yiğit demektir. Bu terkip, Şüceattin, Bahaattin, Nurettin, Kudbettin, Necmettin dilimizde kültürümüzde çoktur. Orhangazi 14. yüzyıla ait bir isimdir. Aynı yüzyıla ait bir Ekmeleddin var, Bayburtlu Ekmeleddin. Bunu bilmeyenler takıldılar, başka bir şeye takılamadıkları için Allah’a şükür buna takıldılar. Kudbettin’e Kutup derler, Şücaattin’e Şücat derler, Ekmeleddin’e Ekmel derler. Bunu bile 'adını değiştirdi' diye çıkardılar, siyasi tartışmalar yürüttüler. Bunların arkasında da paralı asker gibi sosyal medyada onların fikirlerini savunanlar mesele yaptılar. Türkiye’de yani bu kadar siyasi tartışmalar ucuzladı mı?"

Cumhurbaşkanlığı seçiminin bundan önceki yerel seçimler ve genel seçimlere benzemediğini vurgulayan İhsanoğlu, bu seçimlerde parti meselesinin gündemde olmadığını kaydetti.

'BİR TARAFI TUTUP BİR TARAFI BIRAKMAK OLMAZ, BÜTÜN MİLLETİ KUCAKLAMAK LAZIM'

Kendisine destek veren ve vermeyen bütün partilere seslenen İhsanoğlu, şöyle konuştu: "Seçeceğiniz adam başbakan olmayacak, belediye reisi olmayacak. Seçeceğiniz adam devletin başı olacak. Cumhuriyetin cumhurbaşkanı olacak. Cumhuriyetin ve milletin birliğinin teminatı olacak, onu temsil edecek. Anayasa'nın uygulanmasının gözeticisi olacak. Ve 4. vazifesi, devlet organları arasında hükümet ve meclis dahil, bunlar arasında uyum sağlayacaktır. Başka görevleri de vardır ama esas görevi budur. Bunu yapmak için ne yapmak lazım, bütün milleti kucaklamak lazım. 76 milyona sahip çıkmak lazım. Bir tarafı tutup bir tarafı bırakmak olmaz. Size oy verenler iyi olacak, size oy vermeyenler kötü olacak ve siz yukarı çıktığınız zaman size oy verenlerin temsilcisi olacaksınız. Bu Türkiye’yi çok kötü bir yere götürebilir."

'TÜRKİYE’NİN ETRAFINI ATEŞ ÇEMBERİ SARDI, KOMŞULARI PARÇALANIYOR'

Bugün Türkiye’nin etrafını ateş çemberinin sardığını belirten İhsanoğlu, şöyle devam etti: "Türkiye’nin komşuları parçalanıyor. Türkiye içerideki huzursuzluğu ile dışarıdaki tesirlerle büyük bir meydan okumanın içerisindedir. Türkiye’nin bu tehlikeli yola gitmemesi lazım. Türkiye’nin komşuları ile ihtilaflarını barışçıl bir yolla çözmesi lazım. Biz diyoruz ki Cumhurbaşkanı dış dünya ile daha rahat ilişkiler kurabilen, dış dünyadaki problemlerle, çalışma şekli daha uyumlu olan ve o tecrübeye sahip bir isim olması lazım. Herkesin saydığı sevdiği bir isim olması lazım. Ben 9 yılda dünyayı 62 defa devr-i alem yaptım. 100 ülke gezdim. Teşkilatın 57 ülkenin cumhurbaşkanları, devlet reisleri, başbakanları, bakanları ile görüştüm. Sayın Obama ile birkaç defa, Putin’le, Medvedev’le, diğer ülkelerin başbakanları, Afrika, Arap ülkeleri, Çin’in başbakanı ile konuştum. Bütün bunlarla sizin kurduğunuz münasebetler, karşılıklı saygı ve milli menfaatler esasına göre kurulmuşsa ve siz taraf tutmama prensibi ile hareket ediyorsanız diğer ülkeler gibi geminizi çok rahat yürütürsünüz."

'NİYE BİZİM PİLOTLARIMIZ KAÇIRILIYOR, BAŞKALARININKİ KAÇIRILMIYOR?'

"Ortadoğu’da konsolosluğu, havayolları olan bir tek biz mi varız?" diye soran İhsanoğlu, şu değerlendirmede bulundu: "Niye bizim pilotlarımız kaçırılıyor da başka havayollarına ait pilotlar kaçırılmıyor? Niçin bizim konsolosumuz rehin alınıyor? Niçin bizim gariban şoförlerimiz, TIR şoförlerimizi ticaret yaparken rehin alınıyor? Bu soruların cevabını bulmak lazım. Bu soruların üstünü örtersek, basın yasağı getirirsek, ondan sonra basın hürriyetinden, demokrasiden bahsederken biraz daha farklı bir dünyaya ait oluyoruz. Biz bu dünyaya ait olmak istemiyoruz. Biz hür dünyaya ait olmak istiyoruz."

'ADALETİ EŞİT ŞEKİLDE İNSANLARA GETİRMEMİZ LAZIM'

Türkiye’de her şeyden önce kanun hakimiyetini tesis etmek gerektiğinin altını çizen İhsanoğlu, "Adaleti eşit şekilde insanlara getirmemiz lazım. Son yıllarda gördüğümüz o büyük davalar ne oldu? Anayasa Mahkemesi sonunda her şeyi sıfır noktasına getirdi. Bu doğru mu, bu reva mıdır, insanları bu kadar hapislerde çürütmek, zulmetmek. Bunlar ya suçludur ya değildir. Suçları ispat edilinceye kadar suçlu değillerdir. Ancak siz bunları 5 -6 sene hapiste tutarsanız, sonra üst mahkeme kararı ile bozulan bir kararı verdirirseniz bu adaletinize artık kim güvenir. Türkiye’nin artık bunları aşması lazım. Bunları aşmak için bu anlayışın devletin zirvesinde olması lazım. Devletin zirvesinde bu anlayış olmadıktan sonra bu devlet aksak bir şekilde devam edecektir. Hele öfkelenen, başkasına tepeden bakan bir anlayışınız varsa o zaman çok daha büyük bir sıkıntıya gireceksiniz. Ben bunları söylemek istiyorum. Bizim davamız budur." şeklinde konuştu. CİHAN

İhsanoğlu: Niye bizim pilotlarımız kaçırılıyor da başkalarınınki kaçırılmıyor?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×