İhsanoğlu: 12 Eylül’ün dörtlü vesayet mirasını niye kaldırmadınız?

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Başbakan Erdoğan'a "12 Eylül’ün dörtlü vesayet mirasını niye kaldırmadınız?" diye sordu. İhsanoğlu, dörtlü vesayet mirasını 'RTÜK, YÖK, seçim kanunları-seçim barajı ve sendika...

İhsanoğlu: 12 Eylül’ün dörtlü vesayet mirasını niye kaldırmadınız?
01 Ağustos 2014 Cuma 16:48

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Başbakan Erdoğan'a "12 Eylül’ün dörtlü vesayet mirasını niye kaldırmadınız?" diye sordu. İhsanoğlu, dörtlü vesayet mirasını 'RTÜK, YÖK, seçim kanunları-seçim barajı ve sendika kanunları' olarak sıraladı.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısında bir gazetecinin sorusu üzerine İhsanoğlu, canlı yayında Başbakan Erdoğan ile karşılaşmaya hazır olduğunu bildirdi. İhsanoğlu,"Ben bunu ilk gün söyledim. Taha Akyol ile yaptığım programda, hazır olduğumu söyledim. Hazır olduğumu Adana’da (sevgili hemşehrimin sorusu üzerine) tekrarlamaktan dolayı mutluluk duyarım." dedi.

'BİR SON VESAYET SİSTEMİ SAYIN GÜL KALDI'

Bir gazetecinin 'Başbakan sizinle belden aşağı neden uğraşıyor?' şeklindeki soruyu gülerek cevaplayan cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu, "Çünkü mağdur. Mağdurlar, mağduriyet içerisindeler. 12 senedir iktidarın bütün nimetlerinden, bu seçimde de yararlanıyorlar. Ve mağdurlar. Ve onlar vesayet sistemini kaldırmak istiyorlar. Çünkü vesayet sistemi var. Onların yapmak istedikleri her şeyi önlüyor; bir son vesayet sistemi bir Sayın Gül kaldı. Kendi seçtikleri Sayın Cumhurbaşkanımız; onu da kaldıracaklar, böylelikle vesayet sistemi kalkacak. Yani esas bunları versinler. Nerede vesayet sistemi? Niye kaldırmadınız varsa? Adresini söyleyiniz? Ben spesifik soruları soruyorum: Neden RTÜK’ü, YÖK’ü, seçim kanunlarını, barajı niye kaldırmadınız? Sendika kanunlarını niye değiştirmediniz? 12 Eylül’ün dört tane vesayet mirası. Bu dörtlü vesayet mirasını niye kaldırılmadı. Cevap yok." açıklamasını yaptı.

'IŞİD TERÖRİST ÖRGÜTÜN DİK ALASIDIR'

"Bayrak, bizim mukaddesimizdir, kutsalımızdır; bayrak, Kur’an, ekmek. Kampanyamızın şiarı ekmektir" diye devam eden İhsanoğlu, Türkiye’deki terörist faaliyetlerle ilgili mahkemelerin verdiği kararları hatırlattı. Kesinleşmiş mahkeme kararları geçerli kaldığı müddetçe kimsenin bunun ötesinde laf söyleyemeyeceğinin altını çizen İhsanoğlu, şunları söyledi: "Buna karşı gelenler o zaman milli mutabakatın dışına çıkmış oluyorlar. Gelelim esas IŞİD belasına. IŞİD terörist örgütün en dik alâsıdır. IŞİD terör sırf bize yönelik değil. Tüm dünyaya beladır. Şimdi bunlar Kuzey Irak’ta Hz. Yunus’un mezarını yıktılar. Bir kilise, mezarları, kubbeleri yıktılar. Türkmen kardeşlerimizi diyarlarından kovdular. Genç kızlarımıza mükerreren tecavüz edip, videolarını çekip, ondan sonra elektrik direklerine astılar. Bunlar böyle cirit atıyorlar, bizim kevgire dönmüş sınırlarımızın etrafında. Ve biz bunlara terörist diyemiyor muşuz. Bazıları öyle diyor. Ben şahsen diyorum. Ben bunları çok iyi tanıyorum. El- Kaide'yi, Nusra'yı, nereden geldiklerini. Ben bunlarla 9 sene mücadele ettim." CİHAN

İhsanoğlu: 12 Eylül’ün dörtlü vesayet mirasını niye kaldırmadınız?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×