İçişleri Komisyonu'nda çözüm paketi kabul edildi

İçişleri Komisyonu'nda üç gündür görüşülen 'Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı' kabul edildi. Sert tartışmaların yaşandığı komisyonda kabul edilen çözüm paketi olarak bilinen...

İçişleri Komisyonu'nda çözüm paketi kabul edildi
04 Temmuz 2014 Cuma 18:48

İçişleri Komisyonu'nda üç gündür görüşülen 'Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı' kabul edildi.

Sert tartışmaların yaşandığı komisyonda kabul edilen çözüm paketi olarak bilinen tasarının haftaya Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülmesi bekleniyor. MHP tasarının tümüne karşı çıkarken; CHP'nin ise sadece 4. maddeye itirazı var. AK Parti ile HDP de kanun tasarısını destekliyor. 6 maddelik paketin amacı şöyle açıklanıyor: "Bu kanunun amacı, terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesi için yürütülen çözüm sürecine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir."

Kanun tasarısı şunları içeriyor: "Terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine yönelik siyasi, hukuki, sosyo-ekonomik, psikolojik, kültür, insan hakları, güvenlik ve silahsızlandırma alanlarında ve bunlarla bağlantılı konularda atılabilecek adımları belirleyecek.

Gerekli görülmesi halinde, yurt içindeki ve yurt dışındaki kişi, kurum ve kuruluşlarla temas, diyalog, görüşme ve benzeri çalışmalar yapılmasına karar verir ve bu çalışmaları gerçekleştirecek kişi, kurum veya kuruluşları görevlendirir. Silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım ve uyumlarının temini için gerekli tedbirleri alır.

Yetki ve sekreteryadan Bakanlar Kurulu sorumluyken, çözüm sürecine ilişkin gerekli kararları almaya yetkili olacak. Çözüm süreci kapsamında yapılan çalışmaların koordinasyonu ve sekretarya hizmetleri Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı tarafından yürütülecek.

Bu kanun kapsamında verilen görevler, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca ivedilikle yerine getirilecek. Bu kanun kapsamında verilen görevleri yerine getiren kişilerin hukuki, idari veya cezai sorumluluğu olmayacak." CİHAN

İçişleri Komisyonu'nda çözüm paketi kabul edildi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×