İç Güvenlik Paketi'nin 2. bölümü de tamamlandı

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen ve 8 maddesi daha kabul edilen kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen tasarının 2. bölümü tamamlandı

İç Güvenlik Paketi'nin 2. bölümü de tamamlandı
05 Mart 2015 Perşembe 07:37

Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın bugün kabul edilen maddelerine göre, Polis Akademisi Başkanı'nın yanı paradigma dekan, enstitü müdürü ve enstitü sekreteri, polis uğraş yüksekokulu müdürü, polis uğraş eğitim merkezi müdürü ve bunların yardımcılarıyla her kadrodaki öğretim elemanları ve idari personelin görevleri, düzenleme yürürlüğe girince bitecek ve kadrolarıyla ilişkileri kesilecek.

Polis Akademisi Başkanı, düzenleme yürürlüğe girdikten sonra 20 gün içerisinde atanacak.

Polis Akademisi'nde görevi sona eren öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, inceleme görevlisi, profesyonel ve idari personelden başkanın Öneri ettiği ve İçişleri Bakanı'nın müsait gördüğü personel, en geç 2 ay içerisinde Polis Akademisi Başkanlığı'nda durumlarına müsait kadrolara atanacak.

Güvenlik Bilimleri Fakültesi, Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne dönüştürülecek. Fakülte öğrencileri, YÖK sebebi ile belirlenecek üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakültelerine tercihlerine oranla yerleştirilecek. 1 Ocak 2020 tarihine kadar, emniyet teşkilatının ilk kademe amir ihtiyacını karşılamak üzere, lisans mezunları arasından KPSS'de taban puanı sektör ve koşulları taşıyanlar, Polis Amirleri Eğitimi Merkezi'nde bir eğitim-öğretim devri hususi eğitime tabi tutulabilecek.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, 2. bölümün tamamlanmasının arkasından birleşime mesafe verdi. Mumcu, aranın arkasından komisyon ve hükümetin yerini almaması üzerine, birleşimi saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×