"HSYK'yı değiştirerek acaba bir AK Parti HSYK'sı mı oluşturulacak?"

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, HSYK'nın yapısının değiştirilmesini eleştirerek "HSYK'yı değiştirerek acaba bir AK Parti HSYK'sı mı oluşturulacaktır?" diye sordu.

08 Ocak 2014 Çarşamba 15:03

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, HSYK'nın yapısının değiştirilmesini eleştirerek "HSYK'yı değiştirerek acaba bir AK Parti HSYK'sı mı oluşturulacaktır?" diye sordu. Yeniçeri, "Her operasyona göre HSYK'yı, yasaları değiştirmeye kalkışırsanız, 'siz aşiret devleti yönetiyorsunuz' sözünü size söylerler." dedi.

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Özcan Yeniçeri, hükümetin son gelişmelerin gölgesinde bürokraside büyük bir tasfiye operasyonuna giriştiğini söyledi. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından emniyet, yargı ve maliyedeki tayin ve atamaların bütün hızıyla sürdüğünü anlatan Yeniçeri, "Bu bağlamda görevden almalara ve istifalara, Milli Eğitim Bakanlığı da dâhil oldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nda da Balıkesir, Gaziantep, Yalova, Rize, Samsun, Trabzon, Bolu ve Van İl Milli Eğitim müdürleri görevinden alınmıştır. Bu arada Maliye Bakanlığı haftayı büyük bir operasyonla açtı. Bakanlık üst düzey yöneticileri, birer birer görevlerinden alınıyorlar. Kritik noktalardaki genel müdürler ile onlarca daire başkanı görevden alınıyor ya da emeklilikleri isteniyor. Bu şartlarda bürokrasinin görevden alınma ve sürülme tehdidi altına sokulduğu açıktır. Hükümet yetkilileri, panik halindedir. Bu nedenle her yolsuzluk operasyonuna karşı bir operasyonla cevap veriyorlar." diye konuştu.

Hükümetin, yargının her operasyonuna karşı operasyonla cevap verdiğine dikkat çeken Yeniçeri, "Dün İzmir merkezli operasyon için 5 ilde aynı anda düğmeye basıldı. 17 Aralık operasyonunun bir başka versiyonu başladı. Haliyle, gözler cemaat ile AK Parti arasındaki operasyonlu meydan savaşına döndü. Yargının yolsuzluklara yönelik olarak yaptığı her operasyonu, hükümet kendisine karşı yapılmış paralel devlet operasyonu olarak algılıyor. Hükümet yetkilileri, 'durdular, durdular da tam seçim arifesinde niçin bu yolsuzluk operasyonunu başlattılar' diyorlar, her operasyonu manidar buluyorlar. İktidar yetkilileri sanki seçim arifesinde yolsuzluk normalmiş gibi bir tavır takınıyorlar." ifadelerini kullandı.

"AK Parti, olanı biteni boğazına kadar battığı yolsuzluk ve rüşvet görüntülerinden çıkmak için kullanıyor. Gündemi değiştirerek, dikkatleri toplumsal duyarlılığı yüksek alanlara çekerek durumu en az zayiatla, atlatmaya çalışıyor." diyen Yeniçeri, AK Parti'nin yolsuzluk, rüşvet otoriterleşme sürecini örtmeye çalıştığını, iktidarın kamu algısını yolsuzluk ve rüşvetten başka davalara çekerek yönetmeye çalıştığını kaydetti.

Çözüm sürecinin bölgenin PKK'lılaştırması süreci olduğunu dile getiren Yeniçeri, bu bağlamda bölgeden gelen haberlerin tüyler ürpertici olduğunu söyledi. PKK içerikli, KCK endeksli, BDP milletvekillerinin de serbest bırakıldığını hatırlatan Yeniçeri, "Böylece zafer kazanmış kahraman gibi KCK'lılar TBMM'ye daldılar. Büyük bir moral ve motivasyon edinen bölücü cenah, küstahlaşmada sınır tanımaz hale gelmiştir. Başbakan 'Kürdistan' kavramını kullandıktan sonra bölücü cenah 'Kürdistan Partisi' kurmak için harekete geçti. PKK'nın inlerine giremeyenler hedefi, başka alanlara çekmekle meşgul olunca, durumdan yararlanan PKK/KCK bölgede hâkimiyetini giderek pekiştiriyor. Kafası karışıklar, rüşvet ve yolsuzluk yapmakla meşgul olanlar, sonuçta bölgede olanı biteni görmezlikten geliyorlar. Gözlerini PKK'nın faaliyetlerine kapayanlar, gözlerini açtığında bambaşka bir dünya ve Türkiye ile karşı karşıya gelebilirler. Ankara'nın toza dumana karışmış gündemi Balkan bozgunu öncesi, İstanbul'un havasına benzemektedir. İktidarı bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, ülkenin bütünlüğüne ve milli birliğe sahip çıkmaya ve uyanık olmaya davet ediyorum." diye konuştu.

AK Partili bir milletvekilinin Twitter'dan Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılandığı yönünde bir paylaşımda bulunduğu yönündeki sorulara cevap veren Yeniçeri, "Apo yeniden yargılanma diye bir süreç içinde bulunuyorsa, bunu AK Parti yapıyor demektir. Türk yargısında böyle bir davanın olmadığını ben biliyorum." dedi.

HSYK'nın yapısında değişiklik sağlayan kanun teklifi ile ilgili soruya ise Yeniçeri, "HSYK'yı değiştirerek acaba bir AK Parti HSYK'sı mı oluşturulacaktır? Bu kurum yap-boz, dene-yanıl sistemi ile yönetilecek bir kurum değildir. Her operasyona göre HSYK'yı, yasaları değiştirmeye kalkışırsanız', siz aşiret devleti yönetiyorsunuz' sözünü size söylerler." diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×