HDP, seçime gireceği illerin belediye başkan adaylarını tanıttı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 30 Mart yerel seçimlerine girecek 59 ilin belediye başkan adaylarını tanıttı.

HDP, seçime gireceği illerin belediye başkan adaylarını tanıttı
17 Ocak 2014 Cuma 15:48

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 30 Mart yerel seçimlerine girecek 59 ilin belediye başkan adaylarını tanıttı. Eş başkan yönetim şeklini esas alan HDP’nin İstanbul adayı Sırrı Süreyya Önder - Pınar Aydınlar, Ankara adayı Salman Kaya-Songül Erol Abdil ve İzmir adayı Pınar Türk- Osman Özçelik oldu.

HDP’nin ‘Şehir senin’ sloganı ile katılacağı 30 Mart yerel seçimlerine ilişkin aday tanıtım toplantısı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konferans Salonu'nda yapıldı. 59 büyükşehir ve il belediye başkan ve eş başkan adaylarının isimlerinin açıklandığı toplantıya, HDP eş genel başkanları Ertuğrul Kürkçü ile Sebahat Tuncel'in yanı sıra BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP milletvekilleri Levent Tüzel ve Sırrı Süreyya Önder, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, katıldı.

Törenin açılışında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP'nin hazırlıklarının ilk sonucu olarak şu ana kadar belirlenmiş adayları açıklayacaklarını söyledi. Kürkçü, yüzde 50 temsil eşitliği ilkesinin geçerli olduğunu belirterek, kentlerin yönetimine kadınların elinin değeceğini dile getirdi. Hırsızların yönetimine ve zalimlerin yönetimine ‘hayır’ dediklerini aktaran Kürkçü, halkın egemen olduğu bir yönetim sağlayacaklarını söyledi.

"DESPOT VALİ VE JANDARMA GENEL KOMUTANLARINI İSTEMİYORUZ"

Kürkçü, şunları kaydetti: "Adaylarımızın hiçbirisinin banka hesaplarında bir şey yok. Tertemiz vicdanları ile karşınızda olacaklar. Kendi kendimizi yönetmek en önemli şeydir. Eğer bir kent, bir ilçe kendi kendini yönetmiyorsa başkalarına muhtaçtır. HDP'nin seçimden anladığı kendi kendini yönetmektir. Halk kendi kendini yönetmeye HDP ile başlayacak. HDP'nin yerel yönetimleri kadınların ve çocukların yerel yönetimi olacak. Valilerin seçimle geldiği bir yerel yönetim istiyoruz. Valileri istemiyoruz, valileri Ankara’ya emekliye ayırmak istiyoruz. Halkın başında despot valiler, despot jandarma genel komutanları istemiyoruz. Güvenlik güçlerini de halkın kendisinin oluşturacağı bir yerel yönetim peşindeyiz.”

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Türkiye'de bütün ezilenlerin gözünün kendilerinde olduğunu belirterek, "Bu kadar kirlenmiş bir siyasi ortamda, siyasetin bu kadar zehirlendiği ve siyasetin bu kadar ayağa düştüğü, siyasetin ayakkabı kutularına girdiği bir ortamda, halkın umudu olmak, temiz bir siyaseti ortaya koyabilmek için önemli bir fırsat var. Mart seçimleri HDP'nin Türkiye'de üçüncü yol, gerçek bir halk iktidarı olma yolunda büyük bir çıkış olacağı seçim olacak." ifadelerini kullandı.

"BİZ ÜÇÜNCÜ YOLUZ"

"Biz üçüncü bir yoluz. İki egemen anlayış arasında büyümesine izin verilmemiş gerçek çizgiyi ortaya çıkaracağız. Rojava'da yaşanan budur." diyen Demirtaş, BDP'nin de örgütlü olduğu yerlerde HDP adaylarının başarısı için canla başla çalışacaklarını belirtti.

ADAYLAR

Adana: Ayhan Bilgen- Leyla Uyar
Amasya: İbrahim Yakın
Ankara: Salman Kaya-Songül Erol Abdil
Antalya: Songül Özata
Artvin-Hopa: Yılmaz Topaloğlu
Aydın: Rıfat Kanat
Balıkesir: Mustafa Hasırcı
Çanakkale: Şeyhmuz Aslan
Çorum: Erdoğan Bolat
Denizli: Yahya Aytaç
Düzce: Fuat Azad
Edirne: Özlem Uygur
Eskişehir: Cemal Küçükbaş
Giresun: Bekir Şensoy
Hatay: Yusuf Öfgeli
Isparta: Cemil Yuluğtekin
İstanbul: Sırrı Süreyya Önder-Pınar Aydınlar
İzmir: Pınar Türk- Osman Özçelik
Maraş: Salih Baykal
Kayseri: Ishak Tacar
Kırşehir: Munise Altınışık-Eşref Odabaşı
Kocaeli: Nilay Etiler
Malatya: Hasan Şahin
Manisa : Leyla Karalük- Hamdullah Müftüoğlu
Muğla: Ayşe Erdem
Ordu: Tahsin Vedat Şensoy
Sakarya: Harika Günay Karataş
Samsun: İlhan Cüre
Tekirdağ: Mukaddes Akdeniz
Trabzon: Kadir Türen
Uşak: Ahmet Yılmaz
Yalova : Sehem Önürme-Tuncay Turanlı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×