HDP: Her yerde örgüt keşfeden hükümet, 7 yıldır Dink davasında örgüt bulamıyor

HDP'den Hrant Dink'in ölümünün 7. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Her yerde ‘örgüt keşfeden’ AKP hükümeti ve özel yetkili mahkemeler, aradan 7 yıl geçmesine rağmen Hrant Dink davasında örgüt bulamıyor.

HDP: Her yerde örgüt keşfeden hükümet, 7 yıldır Dink davasında örgüt bulamıyor
19 Ocak 2014 Pazar 12:58

HDP'den Hrant Dink'in ölümünün 7. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Her yerde ‘örgüt keşfeden’ AKP hükümeti ve özel yetkili mahkemeler, aradan 7 yıl geçmesine rağmen Hrant Dink davasında örgüt bulamıyor. Suç duyuruları, dava başvuruları, cinayetin arkasındaki güçleri gösteren deliller ya yok sayılıyor, ya da üstleri örtülüyor. Kovuşturmanın derinleştirilmesi engelleniyor." ifadelerine yer verildi.

Eş Genel Başkanlar Sebahat Tuncel ile Ertuğrul Kürkçü imzasıyla yayımlanan mesajda
bir devlet organizasyonu ile adım adım örülen cinayetin 7. yılına girildiği belirtilerek,"İçinde farklı rütbe ve düzeylerden asker ve sivil bürokratın, emniyetçinin, istihbaratçının, jandarmanın, onların tetikçilerinin ve işbirlikçilerinin yer aldığı ‘büyük tertip’ halen aydınlatılmadı." denildi.

Tetikçilerin yargılandığı ancak arkasındaki güçler açığa çıkarılmadığı belirtilen açıklamada, "Bir yanda AKP iktidarı, diğer yanda yargı, bu cinayetin arkasındaki güçleri ortaya çıkarmamak için direniyorlar. Her yerde ‘örgüt keşfeden’ AKP hükümeti ve özel yetkili mahkemeler, aradan 7 yıl geçmesine rağmen Hrant Dink davasında örgüt bulamıyor. Suç duyuruları, dava başvuruları, cinayetin arkasındaki güçleri gösteren deliller ya yok sayılıyor, ya da üstleri örtülüyor. Kovuşturmanın derinleştirilmesi engelleniyor. Bunlar yetmezmiş gibi ‘büyük tertip’in içinde yer alan asker ve sivil bürokratlar terfi ettirilerek ödüllendiriliyor, devlet tarafından korunup kollanıyor." ifadeleri yer aldı.

"HRANT DİNK BÜYÜK BİR KAYIP OLDU"

HDP açıklaması, "Hrant Dink, sadece ailesi, dostları ve Ermeni halkı için değil, insanlık, barış ve kardeşlik, özgürlük ve demokrasi mücadelesini sürdüren Türkiye halkları için de büyük bir kayıp oldu. O, Ermeni halkına yaşatılan soykırıma, sürgüne, yıkıma rağmen, halkların eşitliği ve kardeşliği için mücadele etti. Türkiye halklarının demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesine hayatını adadı.
Hrant Dink’in adı ve mücadelesi yaşamın her alanında var olmaya devam edecek. O, her gün, her haksızlıkta, her demokrasi ve özgürlük çabasında yanı başımıza konan barış güvercini olmayı sürdürecek." şeklinde devam etti.

"DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

HDP olarak, Türkiye’nin her yanında Ermeni halkıyla dayanışmayı, Ermenilere uygulanagelen ayrımcılığa karşı mücadeleyi büyütecekleri; tarihsel gerçeklerin açığa çıkarılması ve toplumsal yüzleşmenin yaşanması çabalarını sürdürecekleri vurgulanan açıklama, "Her yıl 19 Ocak günü, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında ve dünyanın her tarafında Hrant Dink’i anacağız. Cinayetin arkasındaki devlet organizasyonu aydınlatılıncaya kadar, “Biz bitti demeden, bu dava bitmez” demeye devam edeceğiz. Hrant Dink'in katilleri ve arkasındaki güçler tüm ilişkileriyle ortaya çıkıncaya kadar bu davanın takipçisi olacağız." diye sona erdi.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×