HDP'den TSK personel kanununa tepki

TSK personel kanununda yapılması planlanan değişikliklere tepki gösteren HDP'li Beştaş, "Bu bir darbe anlaşmasıdır" dedi.

HDP'den TSK personel kanununa tepki
09 Haziran 2016 Perşembe 13:00

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na ilişkin, "Türk Silahlı Kuvvetleri ile hükümetin darbe konusunda anlaşmasıdır. Bu bir darbe anlaşmasıdır." dedi.

Beştaş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın Meclis'e sunulduğunu ve yarın TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda görüşüleceğini belirtti.

Beştaş, tasarının çok tartışılacağını ifade ederek, "Karanlık günlerin ciddi habercisi olan bir tasarı olarak önümüzde duruyor." diye konuştu.

Tasarı ile kaldırılan Emasya Protokolü'nün geri getirildiğini vurgulayan Beştaş, "Tasarının yasalaşması durumunda, bedelini bütün Türkiye'nin ödeyeceğini" öne sürdü.

Beştaş, şöyle devam etti: "Bu aslında şu anda devam eden fiili durumun yasal zemininin oluşturulmasıdır bir anlamda. Şu anda TSK mensupları, emniyet mensuplarının yetkili olduğu alanlarda görev yapmaktadır. Bu tabloda siyaset, parlamento yetkisini askere devrediyor. Askerler, iç harekatlara katılabilecek. Yargı denetimi daraltılmıyor, kalkıyor. Asker siyasette artık belirleyici bir rolde olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri ile hükümetin darbe konusunda anlaşmasıdır. Bu bir darbe anlaşmasıdır. AKP iktidarı askere elini vermişti, şimdi kolu da gidiyor, yakında bütün gövdesi gidecek. Halkın seçtiği milletvekillerine dokunulacak ama askere dokunulamayacak, gözaltına alınamayacak, soruşturma yapılamayacak, bunların hepsinin izin altına alınması sağlanacak."
İstanbul'daki şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan protestonun sorulması üzerine Beştaş, "Bu saldırıyı kınıyoruz. Bu siyasete yapılan darbenin sonuçlarından biridir. Başbakan'ın, milletvekillerinin olduğu ve aranmadan hiç kimsenin alınmaması gereken bir ortamda bunun cereyan etmesi, başlı başına ciddi bir meseledir. Biz kurşun atılmasının halk dilinde ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Bu bir öldürme tehdididir." değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetecinin "HDP cephesinden çözüm sürecine yeniden dönüşle ilgili hükümet nezdinde bir girişim oldu mu?" sorusu üzerine Beştaş, çözüm sürecinin devam ettirilmesine yönelik iradelerinin çok net olduğunu, eş genel başkanlarının da bu konuda çağrılarının bulunduğunu, bunun aksine özel, farklı görüşmelerin söz konusu olmadığını bildirdi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×