HDP'den 'dolambaçlı cümlelerle' Elazığ açıklaması

HDP, Van, Diyarbakır ve Elazığ'da yaşanan vahşetle ilgili açıklama yaptı. Kınama ifadesinin kullanılmadığı açıklamada 'dolambaçlı cümlelerle' siyasi çözüm çağrısında bulunuldu

HDP'den 'dolambaçlı cümlelerle' Elazığ açıklaması
18 Ağustos 2016 Perşembe 14:37

Diyarbakır, Van ve Elazığ'da üst üste yaşanan acı olaylardan sonra tavrı en çok merak edilen partilerden HDP'den açıklama geldi. Saldırılara tepki gösterilmeyen ve kınama ifadeleri kullanılmayan açıklamada, siyasi çözüm çağrısında bulunuldu. Ülkenin her geçen gün şiddet sarmalına dolandığı belirtilen açıklamada, şiddetin müsebbibi PKK'ya ise hiç değinilmedi. 

İşte HDP'nin o ilginç açıklaması: çıklamanın tam metni şöyle: Türkiye hızla sonu belirsiz bir ortama sürükleniyor. Her gün yaşadıklarımız bir önceki günü aratıyor. Bugün Elazığ’da, geçtiğimiz günlerde Van ve Diyarbakır’da yaşanan gelişmeler bizim için büyük bir üzüntü ve kaygı konusudur. Türkiye adım adım ağır çatışmaların yaşanacağı, her gün canlarımızın yitirileceği, evlere ateşin düşeceği bir ortama sürükleniyor.

Her şeyden önce yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
Bir kez daha herkesi sağduyuya, Türkiye’yi ağır çatışmalı ortama sürükleyecek tutumlardan uzak durmaya çağırıyoruz. Şiddet ve çatışmaların son bulması için hepimizin arayış ve çabalarının yoğunlaşması gerekiyor.

Bugün demokratik siyaset kanallarını genişletmek acil ihtiyaçtır. Gelişmelerin, toplumsal ortamı daha fazla zedelemeden durdurulması için HDP olarak üstümüze düşeni yapma konusunda kararlıyız.

Bu toprakların en kadim meselelerinden biri olan Kürt sorununda çözüm adımları için daha fazla beklenmemelidir. Herkesi bu söylediklerimizi düşünmeye ve adım atmaya bir kez daha davet ediyoruz. Şiddetin günlük yaşantımızın kanıksanan bir parçası olması kabullenilemez. Bir an önce akan kanın durması, şiddetin sona ermesi ve sorunlarımızı konuşarak, müzakere ederek çözme konusunda adımlar atılması çağrımızı yineliyoruz.

Halkların Demokratik Partisi olarak yaşanan acıların tekrarlanmamasını temenni ediyor, bir kez daha yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×