Günay: Kanunsuz emre uymak, ileride insanları ceza yaptırımından korumaz

AK Parti’den istifasını açıklayan eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Danıştay’ın Adli Kolluk Yönetmeliği’ne ilişkin yürütmeyi durdurma kararını önemli bir gelişme olarak nitelendirdi.

Günay: Kanunsuz emre uymak, ileride insanları ceza yaptırımından korumaz
27 Aralık 2013 Cuma 15:08

AK Parti’den istifasını açıklayan eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Danıştay’ın Adli Kolluk Yönetmeliği’ne ilişkin yürütmeyi durdurma kararını önemli bir gelişme olarak nitelendirdi. Günay, “Kanunsuz emirlere uyan, uyma ihtiyacı hisseden, kamu görevlilerini uyarıyorum. Kanunsuz emre uyulmaz. Kanunsuz emre uymak, ileride insanları ceza yaptırımından korumaz.” dedi. Günay, AK Parti'de tepede mağrur ve mütehakkim dar bir tablo oluştuğunu ama aşağıda masum, mazlum, geniş bir kitle bulunduğunu da savundu.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Günay şunları söyledi: “Ben AK Parti'ye girerken, 27 Nisan muhtırasından hemen sonra, şimdiye kadar inandıklarımı ve savunduklarımı, yine aynı kararlılıkla savunarak ‘aranıza katılıyorum’ demiştim. 7 yılda, aynı doğrultuda, görevimi sürdürmeye çalıştım. Milletin bize verdiği emaneti, hep yüksekte tutarak çalıştım. Bakanlık yaptım. Son 1 yılda, değil, bakanlık döneminde yüksek sesle dile getirdim. Yanlış gördüğümü, bakanlık dönemi de dahil, uyarılar yaptım. Çok ciddi iddialarla, karşı karşıyayız. Buna, açık yüreklilikle karşı koymalıyız. Ne yazık ki, hukuk kurallarını hatta, normal insan aklını zorlayan bir psikolojik süreç izleniyor. Arkadaşlarımızla bir süre, zor dönemde, birçok yurttaşlık bağı kurduğumuz hareketten, ayrılmak doğru olmaz dedik. İçeriden uyarılar yapmaya, yüksek sesle dile getirmeye çalıştık. AK Parti'nin yöneticilerine, doğruları göstermeye çalıştık. Dün akşam MYK, bizim vermekte zorlandığımız kararı, teşvik ettiler ve kolaylaştırdılar. Parti, ciddi ithamlarla karşı karşıyayken, 10 günden beri tahammül gösterirken, partiyi hukuka, siyaseti etiğe davet eden arkadaşları, disipline sevk ettiler. İşimizi kolaylaştırmış oluyorlar. Çeşitli vesilelerle, özellikle bakanken, partinin tabanında çok sayıda mağdurlarının, mazlumlarının olduğu bilinci ile partinin düzenini bozmasından, kendisini uzak tutması konusunda uyardık. Ama ne yazık ki, dinletme imkanı kalmadı. Çünkü iki kanat gelişti. Mazlum geniş kitle, bir de partinin tepesinde mağrur bir kitle. Onlar kibrin doğrultusunda, bir başka yere doğru yelken açıp gidiyorlar. Yolları ayırma noktasına, geldik. Ama İzmir ve İstanbul çevresinde, seçim çalışması yaptığımız arkadaşlarla, gönül bağımızı katiyyen ayırmak durumunda değilim. O mağrur ve mütehakkim tabanla, yollarımızı ayırıyoruz. Daha fazla, katlanmamız mümkün değildi. Herkesin, düsturu olan sözler vardır. Zulmü alkışlayamam, zalimi sevemem. Ekmeksiz yaşarım, hürriyetsiz asla.” ifadelerini kullandı.

'MAĞRUR VE MÜTEHAKKİM DAR BİR KADRO OLUŞTU TEPEDE AMA AŞAĞIDA MAZLUM BİR KİTLE VAR'

Gazetecilerin ‘istifa mı ettiniz?’ sorusuna ise, “Evet, yollarımızı ayırdık bu anlama geliyor” karşılığını verdi.

Partiden istifa eden İdris Naim Şahin’in sözlerinin hatırlatılması üzerine Bakan Günay şu ifadeleri kullandı: “Mağrur ve mütehakkim dar bir tablo oluştu tepede. Ama aşağıda, masum mazlum geniş bir kitle var.” dedi.

Danıştay’ın Adli Kolluk Yönetmeliği ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı almasını da değerlendiren Günay, “Arkadaşları ayrılırken bir kez daha uyarıyorum, kanunsuz emirlere uyan uyma ihtiyacı hisseden kamu görevlilerini uyarıyorum. Kanunsuz emre uyulmaz. Kanunsuz emre uymak, ileride insanları ceza yaptırımından korumaz. Madem ki, Türkiye geçmişe dönük hukuk tartışmaları yaşıyor. Herkes aklının bir tarafına yazsın, bugünkü hukuk ihlalleri, yarın mutlaka hukukun önüne çıkar.” diye konuştu.
CİHAN

Günay: Kanunsuz emre uymak, ileride insanları ceza yaptırımından korumaz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×