Gül'ün Ankara görüşmelerinden yeni detaylar

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bülent Arınç ile yaptığı görüşmelerin yeni detayları ortaya çıktı. İddiaya göre görüşmelerden, bundan sonra kullanılacak dil ve üsluba dikkat edilmesi kararı alındı

Gül'ün Ankara görüşmelerinden yeni detaylar
12 Şubat 2016 Cuma 15:22

Son Haberler Logo

Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kart, AK Parti kurucularından eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın hükümete ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelik eleştirilerinin iktidara yakın medya tarafından ağır suçlamalarla hedef alınması sonrası söz konusu gruplara uyarı yapılacağı mesajı verdi.

Kart'ın Star'da "Ankara’daki üç ana konuya dair notlar" başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

Normalde zaten Ankara’da mesela “CHP’de iç tartışma” haber değildir; ancak konu sadece iki

Hele Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç’ın kendisini de rahatsız eden açıklamalarından sonra 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüşüyor, ardından Gül de Arınç ve kendisine yakın bilinen eski bakanlar Nihat Ergün, Sadullah Ergin ve Hüseyin Çelik’le bir araya geliyorsa amasız, fakatsız, kıyassız haberdir...

İlk görüşme iki kişi arasında geçtiği için 3 saatlik Külliye bölümünü bilmiyoruz. Ancak ikinci görüşmeye dair kimi bilgiler ilkini de biraz aydınlatıyor.

Birkaç maddede sıralayalım:

- Görüşme davetini Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı, Gül de icabet etti. Daha önce İstanbul’da bir davet ve düğünde planladıkları görüşmeyi ‘son gelişmeler üzerine’ olduğu tahmin edilen bir telefon görüşmesi ile hayata geçirdiler.

- Gül’ün ertesi gün Arınç ve diğer üç bakanla bir araya geldi. Üç isimden ikisi, eski Sanayi Bakanı Nihat Ergün ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in Gül ile zaman zaman görüştükleri biliniyor.

- Gül’ün de zaman zaman özel görüşmeleri için Ankara’ya gelip gittiği sır değil. Ancak bütün bu görüşmelerin ‘siyasi hareket’ boyutunun olmadığını not edelim.

- Erdoğan gibi Gül’ün de son tartışmalardan rahatsız olduğu belirtiliyor. Anlaşıldığı kadarıyla bu ‘ortak rahatsızlık’ Külliye’de de paylaşıldı ki “görüşme çok olumlu bir havada geçti” yorumu yapıldı.

- Gül’ün de eski bakanlarla toplantısında dış politikada Suriye eksenli gelişmeler ve terörle mücadele sürecine vurgu yaptığı; böyle bir ortamda özellikle partide önemli görevler yapmış olanların Türkiye’nin yararını en fazla gözetmesi gerektiğine işaret ettiği belirtiliyor.

- Görüşmelerde, Arınç örneğinde olduğu gibi, bazı eski bakanlara yönelik gazete, televizyon ve sosyal medyadaki eleştiriler de gündeme geldi, bu konuda da ‘sağlıklı bir ortamın yaratılması gereği’ üzerinde mutabık kalındı.

- Görüşmelerde, AK Parti kökenli ‘yeni bir siyasi hareket’ iddialarının mesnedinin olmadığı da vurgulandı.

- Arınç’ın Gül’le yapılan toplantıdan ayrılışında “Biz hep beraber AK Partiliyiz” ifadesini kullanması bu bakımdan önemli.

Önümüzdeki günlerde medya ve siyasette ‘dil ve üslup’a dikkat edilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×