Gül: Hukukun üstünlüğü gündemimiz olması lazım

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yakın coğrafyadaki olumsuzluklara ve dünyadaki dalgalanmalara rağmen Türkiye’nin, istikrar içerisinde gelişmesini sürdürdüğüne belirtti. Gül, "Bu nedenle memleketimizin kıymetini, birlik ve beraberliğimizin,...

Gül: Hukukun üstünlüğü gündemimiz olması lazım
27 Temmuz 2014 Pazar 14:18

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yakın coğrafyadaki olumsuzluklara ve dünyadaki dalgalanmalara rağmen Türkiye’nin, istikrar içerisinde gelişmesini sürdürdüğüne belirtti. Gül, "Bu nedenle memleketimizin kıymetini, birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin değerini bilmemiz lazım. Hukukun üstünlüğü, yüksek demokratik standartlar; Avrupa Birliği'ne tam üyelik süreci; eğitimde kalitenin yükseltilmesi; hesap verebilirlik, şeffaflık, iyi yönetişim gibi ilkelerin hakim kılınması; bizim asıl gündemimiz olmalıdır." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayıMladığı mesajında, bayramın manevi ikliminin herkesi kuşatması temennisinde bulundu. Gül, "Bu duygularla bütün vatandaşlarımın Ramazan Bayramı'nı kutluyorum. İçinde bulunduğumuz kutsal günlerin, ülkemize, İslam dünyasına ve tüm insanlığa barış, huzur, istikrar ve refah getirmesini, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan acıların sona ermesini temenni ediyorum. Dini bayramlarımızın, özünde var olan değerlerle, herkese insani sorumluluklarını hatırlatan bir yönü bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın bunun şuuruyla, gönül ve ruh birliği içinde bayram günlerini maneviyatına uygun şekilde değerlendireceklerine yürekten inanıyorum." dedi.

"GAZZE’DE İNSANLIĞA KAŞRI SUÇZ İŞLENMEKTEDİR"

Gül, mesajında İslam dünyasının Ramazan Bayramı'nı buruk karşıladığına dikkat çekerek, Gazze’de yaşananlara değindi: "Gazze, Irak ve Suriye başta olmak üzere İslam coğrafyasında yaşanan acı olaylar, akan kan ve gözyaşı nedeniyle, yürekleri yakan, vicdanları sızlatan bir tabloyla karşı karşıyayız. Masum insanları hedef alan, kutsal yaşam hakkını hiçe sayan saldırılar, derin endişe ve üzüntü yaratmaktadır. Daha da acı olanı, Müslümanlar birbirlerini öldürmektedir. Diğer taraftan 49 vatandaşımız halen Musul'da rehine durumundadır. Alıkonulan vatandaşlarımızın bir an önce serbest bırakılarak evlerine dönmelerini, gündemimizdeki en öncelikli konulardan biri olarak hassasiyetle takip ediyoruz. Gazze'de insanlığa karşı büyük bir suç işlenmektedir. Çoluk-çocuk, genç-yaşlı, kadın-erkek demeden masum insanlar acımasızca katledilmektedir. Maalesef büyük bir trajedi yaşanmakta, insanlık onuru ayaklar altına alınmaktadır. Burada asıl endişe verici olan ise, ilgili bütün tarafların, devletlerin ve uluslararası kuruluşların, daha büyük sorunları tetikleyecek bu vahim gidişat karşısında yetersiz kalmalarıdır."

"İSRAİL BİR AN ÖNCE SALDIRILARINI DURDURMALIDIR"

Gül, mesajında kan ve gözyaşının dinmesi, çekilen çilelerin ve ızdırabın sona ermesi için İslam dünyasını ve uluslararası toplumu göreve davet etti. İsrail’in bir an önce saldırılarını durdurması uyarısında bulunan Gül, "Kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkesin temini, acil yardımların bölgeye ulaştırılması, adil ve kalıcı bir barışın sağlanması konusunda Türkiye üzerine düşeni yapmaktadır ve yapmaya devam edecektir. Türkiye, Filistin halkının yanında olmayı tüm gücüyle sürdürecektir. Bu vesileyle Filistin halkına bir kez daha başsağlığı, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum." ifadelerini kullandı.

"KARDEŞLİĞİMİZİN DEĞERİNİ BİLMEMİZ LAZIM"

Türkiye’nin etrafında bütün olup bitenler göz önüne alındığında, bölgenin adeta ateş çemberine dönüştüğüne dikkat çeken Gül, yakın coğrafyadaki olumsuzluklara ve dünyadaki dalgalanmalara rağmen Türkiye’nin, istikrar içerisinde gelişmesini sürdürdüğüne değindi. Gül, "Bu nedenle memleketimizin kıymetini, birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin değerini bilmemiz lazım. Önümüzdeki dönemde ülkemizin kendini sınayarak ulaşması gereken önemli hedefleri bulunmaktadır." dedi.

"ASIL GÜNDEMİMİZ HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ DEMOKRATİK STANDARTLAR OLMALI"

Türkiye'nin yarınlarını bugünden teminat altına alacak, ekonomik, siyasal ve toplumsal bakımdan gelişme ivmesini yeniden yukarılara taşıyacak reformların önemini vurgulayan Gül, mesajını şöyle sürdürdü: "Hukukun üstünlüğü, yüksek demokratik standartlar; Avrupa Birliği'ne tam üyelik süreci; eğitimde kalitenin yükseltilmesi; hesap verebilirlik, şeffaflık, iyi yönetişim gibi ilkelerin hakim kılınması; bizim asıl gündemimiz olmalıdır. Söz konusu önceliklere yönelmemizin, ülkemizde ekonomik-siyasal istikrarın korunmasına, güven ve refahın artmasına, Türkiye'nin uzun vadede de öngörülebilir bir ülke özelliğini korumasına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Şundan eminim ki: Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye, bugünkünden çok daha gelişmiş ve müreffeh bir ülke olacaktır."

"CUMHURBAŞKANLIĞI GÖREVİMDEN HUZURLA AYRILIYORUM"

Görevden ayrılacak olmasına da değinen Gül, şunları kaydetti: "Milletimizin büyük teveccühü neticesinde seçildiğim cumhurbaşkanlığı görevimi, 28 Ağustos'ta tamamlıyorum. Bayram mesajımla 11. Cumhurbaşkanı olarak aziz milletime de bir şekilde veda etmiş oluyorum. Şunu ifade etmek isterim ki cumhurbaşkanlığı görevinden büyük bir huzurla ayrılacağım. Üstlenmiş bulunduğum bu onurlu görevin sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştım. Anayasa'ya bağlılıkla ve tarafsızlık içinde görevimi sürdürdüm. Devlet organlarının uyum içinde çalışması için azami gayret gösterdim. Daima demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, insan hak ve özgürlüklerini savundum. Ayrım yapmaksızın herkesi kucakladım. Toplumun tüm kesimleriyle görüştüm. Herkese eşit mesafede oldum. Vatandaşlarımızın sorunlarının çözülmesine, taleplerinin karşılanmasına büyük bir hassasiyet gösterdim. Görev sürem boyunca Türkiye'nin büyük meselelerine sahip çıktım. Milletimizin huzuru ve refahı için, ülkemizin standartlarının yükselmesi ve büyük hedeflerinin gerçekleştirilmesi için, gerek yurt içinde gerek yurt dışında yoğun bir temas içinde oldum. Daha önce de çeşitli vesilelerle ifade ettiğim gibi hayatım boyunca halka hizmeti Hakk'a hizmet olarak gördüm. Bundan sonra da aynı anlayışla milletimin hizmetinde olmaya devam edeceğim. Bu düşüncelerle, yurt içindeki ve yurt dışındaki bütün vatandaşlarımın, Türk ve İslam dünyasının Ramazan Bayramı'nı tebrik ediyor, çocukların gözlerinden öpüyorum. Vatandaşlarımızın acı ve kederden uzak, huzur içinde bir bayram geçirmesini Cenab-ı Allah'tan temenni ediyorum." CİHAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×