Gözler TBMM'de; HDP ve CHP'den ortak hamle

Dokunulmazlıkların kaldırılması öncesi CHP ve HDP ortak hareket ederek verdikleri önergeleri geri çektiler. Partilerin neyi amaçladıkları ise bilinmiyor

Gözler TBMM'de; HDP ve CHP'den ortak hamle
17 Mayıs 2016 Salı 17:08

Bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili oylama TBMM Genel Kurulu'nda bu akşam yapılacak. Oylama öncesinde, görüşmeleri erteleme taktiği olarak önergeler veren CHP ve HDP bu önergelerinden vazgeçti. Her iki parti de önergelerini geri çekti.

HDP, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş hakkında verdiği Gensoru Önergesi'ni geri çekti. TBMM Genel Kurulu'nda, Gensoru Önergesi'nin gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşmelere geçileceği sırada, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken söz aldı.

Baluken, "HDP şahsında muhalefetin tasfiye edileceği, Meclis'in feshedilmesini amaçlayan dokunulmazlık kılıfıyla getirilen Anayasa değişikliği teklifinin görüşüleceği günde, hiçbir şey olmamış gibi denetim mekanizması normal işliyormuş görüntüsünü vermenin etik olmadığı kanaatindeyiz. Denetim hakkımızı saklı tutmak kaydıyla Gensoruyu çekiyoruz. Bu tavrımız, aynı zamanda 'HDP dokunulmazlık görüşmeleri engellemeye, uzatmaya çalışıyor, görüşmeleri tıkamak istiyor' şeklinde yaratılmak istenen algı operasyonuna da güçlü ve kendinden emin siyasi tavırdır. Genel Kurul ve Türkiye kamuoyunun bilgisine sunuyoruz." dedi.

Önergelerin geri çekilmesinden sonra oylama iki saat erken başlayabilecek. Oylamada dokunulmazlıkların kaldırılması için 367 oy gerekiyor. İlk turda yeterli oy bulunmaması halinde ikinci turda da oylama yapılacak. İkinci turda 330'un üzerinde oy alınması halinde tasarı referanduma götürülecek. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×