Faruk Loğoğlu: Irkçılık suçtur ve kabul edilemez!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, eski bir AKP’li Bakan'ın Yahudilere, Zerdüştlere ve ateistlere yönelik ırkçı, suçlayıcı ve tehditkâr ifadelerde bulunmasına tepki gösterdi.

Faruk Loğoğlu: Irkçılık suçtur ve kabul edilemez!
13 Mart 2014 Perşembe 11:58

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, eski bir AKP’li Bakan'ın Yahudilere, Zerdüştlere ve ateistlere yönelik ırkçı, suçlayıcı ve tehditkâr ifadelerde bulunmasına tepki gösterdi. Loğoğlu, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Berkin Elvan ile ilgili sözlerini de eleştirdi.

    Faruk Loğoğlu, “Tayyip Erdoğan’ın kendisine ve bakanlarına yönelik rüşvet, hırsızlık ve yolsuzluk iddialarını örtmek ve ülkenin içine düştüğü sıkıntıların sorumluluğunu başkalarına yüklemek için İsrail-faiz lobisi-Yahudiler ekseninde hep hedef gösterdiği günah keçilerinden biri olan Musevi yurttaşlarımız son günlerde yine çok acı ve endişe verici bir biçimde yeniden gündem konusu yapılmışlardır. Hakkındaki yolsuzluk ve hırsızlık iddiaları sonucunda istifa etmek zorunda kalan eski bir AKP’li Bakan Yahudilere, Zerdüştlere ve ateistlere yönelik ırkçı, suçlayıcı ve tehditkâr ifadelerde bulunmuştur.” dedi.

    HEDEF GÖSTERİCİ AYRIMCI SÖYLEMLER

    Loğoğlu, CHP’nin, insanlık suçu olarak kabul edilen anti-Semitizmin her türlü tezahürüne karşıdır, bunu reddeder ve hangi vesileyle, nerede ve nasıl olursa olsun buna tevessül edenleri şiddetle kınadığını vurguladı.
“Irkçılık suçtur ve hiçbir surette kabul edilemez. CHP ırkçılara karşı mücadele etmeyi bir görev sayar.” ifadelerini kullanan Loğoğlu sözlerini, Yahudi, ateist, Zerdüşt ve farklı inançları benimseyen tüm yurttaşlarımız ülkemizin eşit haklara sahip vatandaşları ve ayrılmaz, saygın parçasıdırlar. Onların huzurunu ve güvenliklerini korumak devletin en önde gelen sorumluluğu olup, devlet adına iktidar gücünü kullananların ırkçı, hedef gösterici ve ayırımcı söylem ve davranışlardan özellikle ve özenle kaçınmaları gerekir. CHP, farklı inanç ve kökenlere sahip tüm yurttaşlarımızın yanındadır ve onlarla dayanışma halinde olmaya devam edecektir." diye konuştu.

    DAVUTOĞLU’NUN BERKİN ELVAN SÖZLERİNE TEPKİ

    Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Berkin Elvan ile ilgili sözlerini de eleştirdi.“Ahmet Davutoğlu’nun, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’la görüşmesi sonrasında ‘Berkin Elvan’ın ölümü gündeme geldi mi?” sorusuna, “Söz konusu değil. Böyle bir konu gündeme gelmez. Bu, Türkiye içinde bir olaydır. Kendi içimizde konuşacağımız bir meseledir.” yanıtının basında yer aldığını hatırlatan CHP’li Loğoğlu, şöyle dedi:
“Bu ifadeler doğruysa, Davutoğlu, altına bizzat imza attığı Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Protokolü hükümlerinin ya farkında değildir, ya da bu hükümleri hiçe saymaktadır. Daha da kötüsü, Davutoğlu’nun konuyu bir iç mesele gibi görmesi Berkin Elvan’ın anısına ve tüm insanlığa saygısızlıktır. Zira anılan Protokolün en önemli maddelerinden biri olan ve çocukların ‘yaşama haklarını’ güvence altına alan 6’ncı maddesi şöyledir: ‘Taraf Devletler her çocuğun temel yaşama hakkına sahip olduğunu kabul ederler. Taraf devletler çocuğun hayatta kalması ve gelişmesi için mümkün olan azami çabayı gösterirler.’ Oysa ülkemizde devlet adına iktidar gücü kullanan AKP Hükümeti, bırakın Berkin’e ve yitirdiğimiz diğer birçok çocuğumuza karşı bu görevi yerine getirmeyi, çocuklarımıza karşı suç işlemekte, işleyenleri de cesaretlendirmektedir. Davutoğlu altına imza attığı sözleşmelerin gereğini yapamıyorsa, hiç olmazsa Berkin ve şimdi onun ailesi olan tüm insanlıktan özür dilemelidir.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×