Faik Tunay CHP'den istifa etti

CHP tarafından partinin vitrin isimlerinden biri olarak kullanılan Faik Tunay, "CHP'de ne milletvekiliyken ne de milletvekilliğim bittikten sonra hiçbir şeyin değişmediğini gördüm. Kemal Bey göreve gelirken güzel bir söylemle geldi ve 'CHP varsa herkes için var' dedi. Bu süreçte bakıyoruz, 'CHP varsa herkes için var' söyleminin hiçbir altyapısı yok, sadece söylemden ibaret kaldı. Parti sadece dar kesimlere hitap ediyor." diyerek partiden istifa etti

Faik Tunay CHP'den istifa etti
18 Nisan 2016 Pazartesi 12:39

Eski CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay, partisinden istifa ettiğini bildirerek, "CHP'de ne milletvekiliyken ne de milletvekilliğim bittikten sonra hiçbir şeyin değişmediğini gördüm. Kemal Bey göreve gelirken güzel bir söylemle geldi ve 'CHP varsa herkes için var' dedi. Bu süreçte bakıyoruz, 'CHP varsa herkes için var' söyleminin hiçbir altyapısı yok, sadece söylemden ibaret kaldı. Parti sadece dar kesimlere hitap ediyor. Bu yapısıyla partinin iktidar olması mümkün değil. "dedi.

Tunay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ana muhalefet partisi olan CHP'nin tek ses olamadığını, birlik ve beraberlik içinde hareket edemediğini kaydetti.

CHP'de uzun bir süredir "Atatürk posterini kim indirdi" ve "Terörist cenazesine CHP'li milletvekilleri gitti mi, gitmedi mi" tartışmalarının yaşandığını anımsatan Tunay, en son, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına evet diyeceğiz" demesine rağmen bazı milletvekillerinin buna karşı çıktığını belirtti.

Bütün Türkiye'nin, başta CHP olmak üzere bütün muhalefetten beklentisinin olduğunu ifade eden Tunay, "CHP, iktidarın hatalarını, yanlışlarını düzgün bir şekilde dile getirerek, projeler açıklayarak iktidara gelmeye çalışmalı. Bugün CHP'ye bakıyoruz plan, proje yok. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı başkan yaptırmamak üzere strateji izliyor. Bunlara millet prim vermiyor. Son seçimlerde yaşadık bunu. O kadar vaat açıklandı, o kadar bağırış, çağırış ama alınan oy yüzde 25. Bir gram fazlası olmuyor. Bundan sonra da daha geriye gider." diye konuştu.

CHP'de 4 yıl milletvekilliği yaptığını, bu dönemde de partisini eleştirdiğini hatırlatan Tunay, şunları kaydetti:

"CHP'de ne milletvekiliyken ne de milletvekilliğim bittikten sonra hiçbir şeyin değişmediğini gördüm. Kemal Bey göreve gelirken güzel bir söylemle geldi ve 'CHP varsa herkes için var' dedi. Bana, 'Sağ gelenekten geliyorsunuz nasıl CHP'ye gittiniz' diyenlere ben, bu söylemi hatırlatıyordum. Kılıçdaroğlu, 'CHP'yi dar kalıplardan kurtaracağız, ANAP'lı, DYP'li, AK Parti'li, MHP'li siyaset yapmak isteyen herkes gelsin siyaset yapsın' diyordu. Bu süreçte bakıyoruz, 'CHP varsa herkes için var' söyleminin hiçbir altyapısı yok, sadece söylemden ibaret kaldı. Parti sadece dar kesimlere hitap ediyor. Bu yapısıyla partinin iktidar olması mümkün değil. Bırakın iktidarı, bu yapıyla anamuhalefet partisi olma görevini bile başaramayacak. Kısır tartışmalar, tamamen Recep Tayyip Erdoğan nefreti üzerine kurgulanan bir siyaset, başkanlık sistemine odaklanmış bir siyaset güdülüyor. Plan, proje, hedef, vizyon yok."

Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölüm yılında kabrine yaptığı ziyaretlerin, CHP yöneticilerince eleştirildiğini öne süren Tunay, "Bu kafa ile hiçbir şey olmaz. Burada uzatmanın anlamı yok, yollarımızı ayırmak en doğru olanı. Çünkü ben ilkelerimle ters düşmeye başlamıştım." ifadesini kullandı.

"CHP'NİN SORUNU DÜŞÜNCE YAPISI"

"CHP tarihten gelen yanlışlarını düzeltmek bir yana daha da kötüye gidiyor" iddiasında bulunan Tunay, CHP'de bir genel başkan değişikliği dahi olsa örgüt ve düşünce yapısı değişmediği sürece bir ilerlemenin olamayacağını savundu.

"CHP'nin problemi kişiler değil. Deniz gider Kemal gelir, Kemal gider Muharrem gelir, Muharrem gider Ahmet gelir ama düşünce yapısı, sistem aynı. Her şeye muhalefet etmek üzere kurulmuş bir örgüt yapısı var, bunlar değişiklik yapılmasına müsaade etmiyorlar ki" diyen Tunay, bu nedenle CHP'nin neredeyse 40 yıldır iktidar olamadığını ifade etti.

Tunay, istifa dilekçesini bugün, noter kanalıyla CHP Genel Merkezi'ne gönderdiğini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×