Erdoğan'dan ilk İhsanoğlu yorumu: Değerlendirmeyi millet yapar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, muhalefetin cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu'na ilişkin ilk yorumu "Değerlendirmeyi millet yapar" şeklinde oldu. Erdoğan, kendisine İhsanoğlu ile ilgili değerlendirmesi...

Erdoğan'dan ilk İhsanoğlu yorumu: Değerlendirmeyi millet yapar
17 Haziran 2014 Salı 15:23

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, muhalefetin cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu'na ilişkin ilk yorumu "Değerlendirmeyi millet yapar" şeklinde oldu. Erdoğan, kendisine İhsanoğlu ile ilgili değerlendirmesi sorulması üzerine, "O konuda konuşmama gerek yok. Daha henüz adaylar belli olmadı. Onu meydanlarda her şeyi görürüz ondan sonra konuşuruz, en güzel değerlendirmeyi bu konuda millet yapar. Millet, bırakalım değerlendirmeyi millet yapsın." dedi.

AK Parti Grup Toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan'a, Başbakanlık eski koruma dairesinin başkanının böcek operasyonu kapsamında gözaltına alındığı soruşturma soruldu. Erdoğan, "Konuyla ilgili, ilgili birimler yargıyla müşterek olarak şu anda çalışmalarını sürdürüyorlar. Tabi neticeyle ilgili henüz bana ulaşan bir bilgi yok. Fakat bugün ben de 12 ayrı noktada televizyonlardan böyle bir çalışmanın yürütüldüğünü öğrendim. Zannediyorum çalışmalar bittikten sonra gerekli bilgileri alacağım." dedi. Erdoğan, "5 yıldır yanınızda olan bir isimdi nasıl değerlendirmek lazım?" diye sorulması üzerine de "Şimdi değerlendirmesini yapmayalım. Sonra yapalım." diye konuştu.

Erdoğan, İhsanoğlu'na ilişkin olarak da "O konuda konuşmama gerek yok. Daha henüz adaylar belli olmadı. Onu meydanlarda her şeyi görürüz ondan sonra konuşuruz, en güzel değerlendirmeyi bu konuda millet yapar. Millet bırakalım değerlendirmeyi millet yapsın." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, bir gazetecinin, “Siz adaylık açıklamasını ne zaman yapacaksınız” sorusuna ise “Ay sonunu bulur. Yani ay sonu, çünkü 3’üne kadar mühlet olduğuna göre. Önce muhalefetin de adaylarının açıklandığını görelim. Kimmiş adayları öğrenelim.” yanıtını verdi.

Bir gazetecinin, HDP’nin adayının da Selahattin Demirtaş olacağı yönünde haberleri anımsatması üzerine, “Hayırlı olsun” dedi.

Erdoğan, AK Parti'de istişarelerin sona erip ermediğinin sorulması üzerine ise "Daha devam ediyor. Şimdi bu hafta Türkiye Odalar Borsalar Birliği'nde, STK’ların büyük bir kısmıyla bir toplantımız olacak. Onlarla bir görüşme yapacağız. Ondan sonra ardından TESK’in riayetinde orada geniş çaplı bir STK’larla toplantı olacak. Bu toplantıları da bitirmemiz lazım. Bu arada da tabii bir diğer taraftan yine ayrıca ekiplerimiz yaptığı çalışmalar var. Bu çalışmalar nihayete ermesi lazım. Parlamento dışındaki siyasi partilerden bazılarını ziyaretim söz konusu olabilir. Bunları da bitirdikten sonra zaten ay sonu gelir.” dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yapılan istişarelerin tamamlanıp tamamlanmadığının sorulması üzerine, Erdoğan, “devam” karşılığını verdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×