Erdoğan: TIR'ların durdurulmasını ben emredersem ne olacak?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adana’da durdurulan ve Ek Kaide ile IŞİD terör örgütlerine silah taşıdığı iddia edilen TIR’larla ilgili "Ben emredersem ne olacak? MİT’in TIR'ını durduramazsın kardeşim, buna yetkin yok. Gerçi buna ben...

Erdoğan: TIR'ların durdurulmasını ben emredersem ne olacak?
25 Temmuz 2014 Cuma 17:18

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adana’da durdurulan ve Ek Kaide ile IŞİD terör örgütlerine silah taşıdığı iddia edilen TIR’larla ilgili "Ben emredersem ne olacak? MİT’in TIR'ını durduramazsın kardeşim, buna yetkin yok. Gerçi buna ben emir vermedim." dedi.

Ankara ile İstanbul arasını 3,5 saate indirecek Ankara-İstanbul YHT hattının Eskişehir’deki ilk açılış töreninde konuşan cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayları Ekmeleddin İhsanoğlu, Selahattin Demirtaş ve Hizmet Hareketi'ni hedef aldı.

Kılıçdaroğlu’nun SSK yıllarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Bunlar o dönem bizim ölülerimizi rehin aldılar. Sana 3 koyun versek kaybedersin. Seni biz gördük ve iyi biliriz." diye konuştu. Başbakan Erdoğan, açılışı, 3 kez sabotaj yapıldığı gerekçesiyle ertelenen YHT konusunda muhalefeti suçlayarak şöyle konuştu: "Bunlar milletin iradesine saygı duymuyorlar. Bunlar Pensilvanya ile işbirliği içinde. Türkiye'yi durdurmak istediler. Bu zihniyet yüksek hızlı trene sabotaj düzenleyen zihniyettir. Bunlar Türkiye'yi kara trene mahkum etmek istiyor. Eski Türkiye'ye dönmek istiyorlar. Koalisyon günlerine, yasak, yolsuzluk, yoksulluk günlerine Türkiye'yi geri götürmek istiyorlar."

Türkiye’de İsrail’in yandaşları olduğunu belirten Erdoğan, muhalefeti şu sözlerle eleştirdi: "Malum medya İsrail’in işini kolaylaştırmak için her tür çirkinliği yapıyorlar. Ahlaksızca iftiralardan geri durmuyorlar. Gündemi Gazze'den başka yere çekmeye çalışıyorlar. Bizim Gazze için susmamızı istiyorlar. Bunun için de Türkmen kardeşlerimizi istismar ediyorlar. Ey CHP, MHP sizin Türkmen kardeşlerimizle ne işiniz var. Onlara her tür maddi, manevi yardımı yapan biziz." diye konuştu.

"BEN EMREDERSEM NE OLACAK?"

Adana’da durdurulan TIR’ları "Ben durdursam ne olacak?" diyen Başbakan Erdoğan, şöyle dedi: "Ey CHP, MHP ya sizin Türkmen kardeşlerimizle ne işiniz var. Her türlü yardımı yapan biziz. MİT’in TIR'ını durdurup arayanlar Pensilvanya idi. Cumhuriyet gazetesi diyor ki, ‘Bu TIR’lar Başbakan'ın emriyle durduruldu.’ Gerçi burada benim emrim yok. Ben emredersem ne olacak? MİT’in TIR'ını durduramazsın kardeşim, buna yetkin yok. Durdurulan TIR’lar Türkmenlere insani yardım götürüyordu. Bunlar Türkmenlere değer verseydiler, bunları yapmazlardı. 3 oy için Türkmenlerin hayatlarını tehlikeye sokuyorlar."

"KAHİRE’DE DOĞMUŞ, 30 YAŞINDA GELMİŞ"

Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu’nu da eleştiren Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Bunların derdi dalkavukluk. Yoksa bu kadar ahlaksız davranmaz. Adayları diyor ki, ‘Gazze’yi bırak, Rabia’yı bırak, Türkmenlere bak.’ Bak bak sen 1 ayda nasıl da konuşuyor. Nasıl da dümen suyuna girmiş. Ben bu kadar kabiliyetli olduğunu sanmıyordum. Kahire’de doğmuş, 30 yaşında gelmiş. Hangi toprağın evladı, neden bahsediyorsunuz siz? Burada doğduk, buranın evlatları biziz. Çok daha fazla muhatap olacak değilim. Bizim için Gazze milli, insani meseledir. Sonuna kadar yanlarında olacağız."

"DEMİRTAŞ, TEHDİTLE BU İŞ OLMAZ"

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı da eleştiren Başbakan, "Bir aday var HDP'nin adayı. Maalesef doğuda, güneydoğuda olduğu gibi vatandaşı tehdit ediyor. Tehditle bu iş olmaz." dedi.

BAŞBAKAN’A YHT HATTI BOYUNCA 3 HELİKOPTER EŞLİK ETTİ

Başbakan Erdoğan, Eskişehir’deki açılış törenine ilk seferini yapan Ankara-İstanbul YHT ile geldi. Başbakan Erdoğan’ı eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcıları Ali Babacan, Emrullah İşler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım eşlik etti. Bu arada, Başbakan ve beraberindekilere YHT hattı boyunca Kobra, Sikorsky ve ambulans helikopter eşlik etti. Başbakan’ın konuşma yaptığı sırada bölgede helikopterlerin sık sık uçması dikkat çekti. Başbakan ve beraberindekiler cuma namazını ise törenin tren garı yakınındaki TÜLOMSAŞ’ın bahçesindeki camide kıldı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×