Erdoğan: İlk darbe girişimi 17-25 Aralık

ABD'de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'nün ilk darbe girişimini 17-25 Aralık'ta yargı ve polis eliyle yapmaya çalıştığını söyledi

Erdoğan: İlk darbe girişimi 17-25 Aralık
23 Eylül 2016 Cuma 05:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sadece Türkiye'nin değil tüm dünyadaki mağdur ve mazlumların hakkını savunduklarını belirterek, "İşte BM Genel Kurulu'nda yaptığım konuşmada ifade ettiğim gibi, 'Dünya beşten büyüktür' derken BM Güvenlik Konseyi'nde kendimizin yer almasını değil, dünyadaki 193 ülkenin orada temsil edilmesini savunduğum için dünyadaki coğrafi ve dini dağılımın adil şekilde sağlanmasını talep ettiğim için bu ifadeleri kullandım." dedi.

BM Genel Kurulu toplantıları için New York'ta bulunan Erdoğan, Türken Vakfı tarafından düzenlenen üçüncü gala yemeğine katıldı. Konuşmasında, iki yıl önceki ilk gala yemeğinde de bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, "Bu etkinliğin geleneksel bir durum arz etmiş olması gerçekten bizler için farklı bir memnuniyet kaynağını oluşturuyor." ifadesini kullandı. Türken Vakfı'nın faaliyetleri ve gençlere yönelik özverili çalışmalarını takdirle izlediklerini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

Kapsayıcılığı her zaman savunduklarını dile getiren Erdoğan, "Dünyayı aldatmaya gerek yok. İnsanlığı aldatmaya gerek yok. Siyaseti de yapıyorsak dürüst yapacağız, omurgalı yapacağız. 'Acaba şunu söylersem birileri incinir mi?' diye değil. Hak razı oluyor mu, buna bakacağız ve buna göre adımımızı atacağız. Bize yakışan bu." değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin uluslararası alanda yaşadığı sıkıntılardan birinin bu duruşu olduğuna değinen Erdoğan, "Hatta hatta bazı dostlar bile gıyabımızda sırtımızı döndüğümüz zaman bunları konuşuyorlar; 'Ya Cumhurbaşkanı iyi güzel de işte o da çok dik gidiyor, çok sert gidiyor.' Hayır ya ben doğruyu söylüyorum." diye konuştu.

"İçinden çıktığım, içinde yaşadığım milletin şanı da budur." diyen Erdoğan, 15 Temmuz gecesinde bu milletin ordunun içine sızan terör gruplarına, uçak, tank ve bombalara karşı dimdik durarak demokrasi mücadelesi verdiğini ifade etti.

O gece şehit olanların canlarını boşa vermediğine dikkati çeken Erdoğan, "Bunlar bizim için adeta bir işaret fişeğidir. Bu işaret fişeği istikametinde bizler de yürümek zorundayız. Eğer aynı istikamet doğrultusunda yürümezsek hesabını veremeyiz." açıklamasında bulundu.

HESAPLARIN ÜZERİNDE BİR HESAP VARDIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit ve gazi ailelerine yaptığı ziyaretlerde dinlediği olaylara da değindi.
"Şehitler tepesi"nin boş kalmayacağını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

"Bizim 'şehitler tepesi' boş kalmadıkça da böyle FETÖ'nün terör örgütü, bilmem nesi bu ülkede herhangi bir şey yapamayacak. Fetullahçı Terör Örgütü mensubu teröristler, devletin kendilerine emanet ettiği uçakları, helikopterleri, silahları gasbederek bir darbe girişimi başlattılar. Bu hainler, kendi vatandaşlarını katledecek, kendi meclislerini, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni, emniyet teşkilatını ve aslanlar gibi özel harekatçılarımızı F-16'larla bombalamak suretiyle ki 56 aslanımız orada şehit oldu. Bunun yenilir yutulur bir yanı yok. Bunun affedilir bir yanı yok. Bunun bedelini ödeyecekler. Öyle veya böyle ödeyecekler. 241 şehidimiz var. Bu kurusıkı konuşmakla olmaz. Bunun bedelini ödeteceğiz. Ben inanıyorum ki şu anda Türk yargısı bunun hesabını soracak ve adımlar gerek emniyetle bunun için atılıyor. Tezgah çok farklı bir tezgah ve bu tezgahın içinde neler yok ki."

Erdoğan, 17-25 Aralık'ta ilk darbe girişimini yargı ve polisin yaptığını, onların başaramaması üzerine bu defa 15 Temmuz'da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içine sızan teröristlerin yarım kalan darbeyi tamamlamak istediklerini anlattı.

Onların bir şeyi unuttuğunu vurgulayan Erdoğan, "Tüm bu darbelerin karşısında bu millet eğer F-16'ların, tankların, topların karşısında durursa ne olur, bunu hiç hesap edemediler. Evet, hesapların üzerinde bir hesap vardır; o da Allah'ın hesabıdır. Bunu düşünemediler." değerlendirmesinde bulundu.

"Milletimizin dirayet ve cesareti, şahsımın ve hükümetimizin kararlı duruşu sayesinde bu darbe girişimi hamdolsun 16 saatte bastırıldı." ifadesini kullanan Erdoğan, 15 Temmuz'un kara bir gece olarak başladığını ancak Türk tarihine eşsiz bir kahramanlık hikayesi olarak geçtiğini belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×