Erdoğan: Hükümet bir an önce kurulmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Haziran'da yapılan genel seçimlerinden ardından ilk kez konuştu.

Erdoğan: Hükümet bir an önce kurulmalı
11 Haziran 2015 Perşembe 12:58

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir an önce hükümet kurulması gerektiğini söyledi.

Erdoğan seçimlerden sonra ilk kez ATO Congresium'da düzenlenen 4. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'nde konuştu.

Dün açıklanan büyüme rakamlarıyla Türkiye'nin 22 çeyrektir büyüdüğünü kaydeden Erdoğan, "Türkiye'nin istikrarının devamı şart. 2023 hedefleri herhangi bir partinin değil, Türkiye'nin hedefleridir" dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin ilerleyişinde aksamaya izin vermeyeceklerini söyleyerek, şunları kaydetti:
"Türkiye'yi hükmetsiz ve başsız bırakanlar ne tarihimize hesap veremez. Herkes egolarını bir kenara bırakarak bir an önce hükümet kurulmalı. Süreç devam etmelidir.

Gelişmelerin kazanımları tehdit edecek boyuta ulaşmasına izin veremeyiz. Kimse hangi siyasi olursa olsun ben deme hakkına sahip değil. Biz demek zorundayız.

Milletvekili genel seçimleriyle ülkemizin önünde yeni bir dönem açıldı. Dün Deniz Baykal ile bir görüşme yaptık. Ben üzerime düşen ne ise onu yapacağımı kendisiyle paylaştım. Devam eden yatırımlarımız var, bunların aksamaması lazım. Bu aksamalar milletime kaybettirir.

Genel seçimlerin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Sandığa giden her vatandaşa teşekkür ediyorum. Yüzlerce kilomtre katederek gümrük kapılarında ve yurtdışında oy kullanan vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Tek parti iktidarına imkan sağlamayan bir tablo çıktı. Bu tablo Türkiye'nin hükümetsiz kalması anlamına gelmiyor. Bu dönemi en hasarsız şekilde geçirebilmemiz için siyasi partileri sorumlu davranmaya davet ediyorum. Görevimi yerine getireceğimden kimsenin şüphesi olmasın.

Batının şahsıma yönelik tüm çirkin agresif, seviye kaybına uğramış batı medyasının açıklamalarını çirkin bulduğumu açıklamak durumundayımç. Tahammülsüzlükleri doğru yolda olduğumuzu gösteriyor."

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Bu yıl mezun olacak öğrencilerle birlikte TÜrkiye'den mezun olan uluslararası öğrenci sayısı 60 bine ulaşıyor. Biz Türkiye olarak sizleri hiçbir zaman unutmayacağız, sizler de bizleri unutmayın. 

Türkiye'de öğrenim gördükten sonra ülkelerine dönen kardeşlerimi Türkiye'nin fahri temsilcileri olarak görüyorum.

Küreselleşme gerçeği tüm toplumların birlikte hareket etmesini zorunlu kılıyor. Afrika ile Türkiye birbirine ne kadar uzak olsa da kaderleri ayrı değildir.

Milletimiz yüzyıllar boyunca en büyük devletler sahip olduğu halde sömürgecilik geçmişi olmayan tek toplumdur.

Biz ülke ve millet olarak insanları derisinin rengine yaşadığı göre ayırt etmeyiz. Çünkü biz yaradılanı severiz yaradandan ötürü. 12 yılda 76'dan 193'e çıkan üniversite sayımız, 800 bine çıkan öğrenci sayımızla önemli bir hamle gerçekleştirdik.

Türkiye'nin güçlenmesi ve kalkınması kardeş ve dost toplumlar içinde önemlidir. Sömürgecilik ve kölelik şekilde değiştirerek varlığını sürdürüyor. Batıda ısraf edilen gıdanın Afrika'daki açları doyuracak düzeye ulaştığı düzenin sürdürülebilmesi değildir.

Altın, elmas gibi çok değerli madenler olan ülkelerdeki insanların aç yaşadığı düzeni adaletli bulmuyoruz. Dünyadaki 6 milyar insanın 1 milyar insanın refahı için yaşadığı sistem çökmeye mahkumdur.

Biz bunun için dünya 5'ten büyüktür diyoruz. Biz bize sığınanları Ege veya Akdeniz'de bırakmadık. Onlar Akdeniz'de boğulmaya mahkum ediyor ama biz buna müsaade edemeyiz.

Biz coğrafyanın ve tarihin üzerimize yüklediği sorumluluğun gereğini yerine getirdik ve getirmeye devam edeceğiz. Arakan'daki Müslüman'dan Irak'taki Ezidi'ye kadar el uzatmayı sürdüreceğiz."

Ntv

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×