Erdoğan: Ey ABD bizimle misin, PYD ile mi?

ABD'den PYD ile ilgili iki gün üst üste gelen açıklamalara sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir kez daha "Ey ABD, bizimle misin, PYD ile misin?" diye sordu

Erdoğan: Ey ABD bizimle misin, PYD ile mi?
10 Şubat 2016 Çarşamba 13:17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, rutin haline gelen muhtarlar buluşmasında konuştu. Konuşmasında ABD'den iki gün üst üste gelen PYD açıklamalarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan sert çıkışlarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de yaşananlara sert tepki göstererek, 'Suriye'deki durum artık bir soykırım halini aldı, tehcir halini aldı' dedi.

Batılı ülkelerin Suriye'de iki yüzlü davrandığını, bazı örgütleri terörist olarak gördüğünü ancak bazılarını görmek istemediğini belirtti.

Avrupalı ülkelerin mülteciler konusunda şu ana kadar verdiği sözleri de yerine getirmediğini ifade eden Erdoğan, 'Bizimle dalga mı geçiyorsunuz. Ne projesi. Proje getirin yardım verelim diyorlar' dedi.

ABD'YE SERT TEPKİ

Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'nin 'PYD' ile ilgili açıklamasını eleştirerek "Kalkıyor şu anda biz Amerika'ya diyoruz ki 'Bu terör örgütüdür'. Amerika'nın yetkilileri kalkıyor, 'Hayır biz onları terör örgütü olarak görmüyoruz'. Ey Amerika, size kaç kere söyledim. Siz bizimle beraber misiniz yoksa bu terör örgütü PYD ve YPG'yle mi berabersiniz? Ey Amerika, ne PKK'yı bize tanıtabilirsiniz ne PYD'yi bize tanıtabilirsiniz ne YPG'yi bize tanıtabilirsiniz. Bunları biz gayet iyi biliriz. DAİŞ'i de biz biliriz, bunları da biz biliriz. Ama siz bunların hiçbirini bugüne kadar tanıyamadınız. Tanıyamadığınız için bölge kan gölü halinde. Bu nasıl ortaklık? Anlamak mümkün değil. Defalarca anlatmamıza rağmen karşımızda susuyorlar. Gıyabımızda biz böyle bakmıyoruz bunlara, diyorlar. Siyasetin dilini, diplomasinin imkanlarını, pazarlık gücünü biz bugüne kadar ihmal etmedik. Bundan sonra da etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×