Erdoğan: Bu saldırılar 15 Temmuz'a misillemedir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK'nın saldırılarını arttırmasıyla ilgili olarak, "Bu 15 Temmuz'a bir misillemedir" dedi

Erdoğan: Bu saldırılar 15 Temmuz'a misillemedir
18 Ağustos 2016 Perşembe 17:39

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Külliyesi'nde yaptığı konuşmada PKK'nın son günlerde saldırılarının arttırmasının perde arkasında yatan nedeni açıkladı. Erdoğan, saldırıların 15 Temmuz darbe girişimine karış verilen başarılı sınava misilleme olarak gerçekleştiğini söyledi. Erdoğan, PKK'ya FETÖ'nün şu an yardım yaptığının anlaşılması için de 'kahin olunmasına gerek olmadığı'nı ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) heyetini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Erdoğan, kabulde yaptığı konuşmada, Elazığ'daki terör saldırısına ilişkin, "Elazığ gibi uzun zamandır çevresinde terör eylemleri yaşanmasına rağmen huzurun ve kardeşliğin şehri vasfını korumuş bir yere saldırılmasını ayrıca önemli görüyorum. Tek başına bu son saldırı dahi amacın sadece ve sadece kan dökmek, acı yaşatmak, ülkenin ve milletin huzuruna kastetmek olduğunu tüm açıklığıyla ortaya koymaktadır." dedi.

Türkiye'nin, adları farklı da olsa, aynı saiklerle hareket eden ve birbirleriyle yakın ilişki içinde bulunan terör örgütlerinin ortak saldırısı altında olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:
"Son günlerdeki hadiseleri, milletimizin şanlı 15 Temmuz destanına ve arkasından gerçekleştirdiği 20 günlük demokrasi nöbetlerine karşı yapılmış misilleme saldırıları olarak görüyorum. FETÖ ile PKK'nın, DAİŞ'le bu örgütlerin arasında hiçbir fark olmadığı, hepsinin de aynı amaca hizmet ettiği bu saldırılarla bir kez daha ortaya çıkmıştır."

Türk milletinin mücadelesinin her alanda sürdüğüne işaret eden Erdoğan, "Zaman zaman bazı dostlar bize şu tür ifadeler kullanıyorlar; 'cepheyi büyütmeyelim'. Bizim için zaten dar bir cephe söz konusu değil. Biz bu mücadeleyi satıhta veriyoruz, belli bir hatta değil. Onun için neresi gerekiyorsa bu mücadeleyi bu millet, tüm güvenlik güçleriyle beraber orada verecektir." diye konuştu.

"KAHİN OLMAYA GEREK YOK"

Erdoğan, yaşanan terör saldırılarına ilişkin, "PKK'nın son günlerdeki saldırılarının gerisinde, bilgi paylaşımı ve teşvik anlamında FETÖ örgütünün de bulunduğunu anlamak için kahin olmaya gerek yok." dedi.

Şehit ve yaralıların kanlarının asla yerde kalmayacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:
"Milletim şundan emin olsun, şehitlerimizin ve yaralılarımızın kanları asla yerde kalmadı, kalmıyor ve kalmayacaktır. Sadece 15 Temmuz'dan bu yana yurt içinde ve dışında yapılan operasyonlarda 182 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Güvenlik güçlerimiz, terör örgütüne yardım ettiği belirlenen 3 bine yakın kişiyi gözaltına almış, bunlardan 318'i de mahkemeler tarafından tutuklanmıştır. Yani Türkiye 'FETÖ' denilen ihanet şebekesiyle mücadele ederken, PKK ile mücadeleyi asla bir kenara bırakmamıştır, bırakmayacaktır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×