Erdoğan: 301 madencinin ailelerine 154 bin 450'şer lira ödeme yapacağız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma'da hayatını kaybeden 301 madencinin geride kalan ailelerine yapılacak yardımların bir kısmını açıkladı. Erdoğan, Soma faciasıyla ilgili, "Nakit yardım hesaplarında toplanan 46,5 milyon lirayı hayatını...

Erdoğan: 301 madencinin ailelerine 154 bin 450'şer lira ödeme yapacağız
15 Temmuz 2014 Salı 14:53

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma'da hayatını kaybeden 301 madencinin geride kalan ailelerine yapılacak yardımların bir kısmını açıkladı. Erdoğan, Soma faciasıyla ilgili, "Nakit yardım hesaplarında toplanan 46,5 milyon lirayı hayatını kaybeden 301 işçimizin ailelerine 154’bin 450’şer lira olarak paylaştırıyoruz." dedi.

Erdoğan, Meclis'te görüşülmekte olan Torba Tasarısı'nın en önemli düzenlemelerinden birinin 301 madencinin yakınları için getirilen düzenleme olduğunu belirterek, detayına ilişkin bilgi verdi: "Şu an itibarıyla hayatının kaybeden 301 madencimizden 234 yakınını aylık bağlama işlemi Sosyal Güvenlik Kurumumuz tarafından gerçekleştirilmiş durumda. 67 şehit madencimizin yakınları mevcut yasadan dolayı bu haktan istifade edemiyordu. Şimdi görüşeceğimiz kanun değişikliğiyle 67 madencimizin yakınlarına da aylık bağlama imkanı getiriyoruz. Ayrıca bu tasarıyla Soma'da hayatını kaybeden madenci şehitlerimizin sosyal güvenlik kurumuna olan her türlü borçlarını siliyoruz. Ölüm aylığı için gerekli olan 5 yıl sigortalılık ve 900 gün prim ödeme şartını kaldırıyoruz. Aylık bağlanacak olan anne ve babalar için muhtaçlık kriterini de kaldırıyoruz. Şehit madencilerimizin bir yakınının kamuda istihdamını sağlıyoruz. Bütün bunların yanında kazanın meydana geldiği Eynez İşletmesi'nde şehit olan 301 madencimizin 630 yakınına ve halen o işletmenin sigortalısı olan 2 bin 640 madencimize 6 ay boyunca son aldıkları net ücretleri kadar ücret bu hafta içinde İŞKUR tarafından ödenmeye başlanıyor. Ayrıca Soma bölgesinde bulunan ve faaliyetleri çalışma bakanlığımızca durdurulan Eynes, Atabacası ve Işıklar maden işletmelerinde çalışan toplam 5 bin 522 madencimize 3 ay boyunca işverenin ödemediği ücretler İŞKUR tarafından ödenecektir. Bu tasarı ile madenlerde çalışan kardeşlerimiz için önemli düzenlemeler getiriyoruz. Tasarının kanunlaşmasıyla Türkiye genelinde madencilerimize asgari ücretin iki katından az ücret ödenmeyecek. Madencilerimize yer altında çalışmadıkları resmi tatil, hafta tatili, izin ve eğitim, kurs süreleri için de yıpranma payı veriyoruz. Madencilerimiz için 55 olan emeklilik yaşını bu tasarıyla 50'ye düşürüyoruz. Böylece madencilerimiz yıpranma hakkıyla birlikte 43 yaşında emekli olabilme imkanına kavuşuyor. Maden işçilerimize fazla çalışma yaptırılamayacak. Zorunlu nedenlerle ve olağanüstü hallerde fazla çalışma yaptırılırsa, mesai ücretleri yüzde yüz artırılarak ödenecek. Madencilerimizin, iş kanunundaki yıllık izinlerini de bu tasarıyla dörder gün artırıyoruz."

Erdoğan, madencilerin geride kalan ailelerine yönelik yardımları ise şöyle anlattı: "Bu elim olayda hayatını kaybeden kardeşlerimiz geride bize emanet olarak 434 evlat bıraktılar. Bunlar arasında eğitim çağında olan, gelecekte eğitim alacak olan yeni doğanlar da dahil 389 çocuğumuz ve gencimiz bulunuyor. Bu çocuklarımıza eğitim hayatı boyunca burs sağlama vaadinde bulunan vakıf ve derneklerimize özellikle teşekkür ediyorum. AFAD koordinasyonunda toplanan yardımların nasıl değerlendirileceği konusunu da dün ilgili bakan arkadaşlarımızla karara bağladık. Nakit yardım hesaplarında toplanan 46,5 milyon lirayı, hayatını kaybeden 301 işçimizin ailelerine 154 bin 450'şer lira olarak paylaştırıyoruz. Yani yakınlarını kaybeden her bir aileye 154 bin 450 lira ödeme yapacağız. Hayatını kaybeden kardeşlerimizin ailelerine kendi barınma ve gelecekte sabit bir gelir kaynağı oluşturmak üzere toplam şu andaki tabloya göre ikişer adet konut yaptırılacak. Bu konutlar içinde camisi, okulu bulunan siteler şeklinde hazırlanıyor. Konutlar Doğuş Holding tarafından bizzat inşa edilerek, Gaziantep Sanayi Odası tarafından TOKİ vasıtasıyla yaptırılacak. 389 çocuğumuza eğitim hayatları boyunca Milli Eğitim Bakanlığımız koordinasyonunda vakıf ve derneklerimiz tarafından burs sağlanacak. Gençlik ve Spor Bakanlığımız ihtiyaç halinde bu çocuklarımıza burs ve yurt konusunda öncelik tanıyacak, Soma'da bu gençlerimiz için çok sayıda imkanı bulunan tam teşekküllü bir gençlik merkezi inşa edecek. Bu vesileyle, yardım kampanyasını bugün itibarıyla sonlandırdığımızı da ifade etmek istiyorum."

CİHAN

Erdoğan: 301 madencinin ailelerine 154 bin 450'şer lira ödeme yapacağız


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×