Ekmeleddin İhsanoğlu basın emekçilerini kutladı

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, basın emekçilerinin 24 Temmuz Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü’nü kutladı.    Ekmeleddin İhsanoğlu mesajında "Basın ve ifade özgürlüğüne yönelik ihlallerin...

Ekmeleddin İhsanoğlu basın emekçilerini kutladı
24 Temmuz 2014 Perşembe 16:38

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, basın emekçilerinin 24 Temmuz Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü’nü kutladı.

    Ekmeleddin İhsanoğlu mesajında "Basın ve ifade özgürlüğüne yönelik ihlallerin yaşanmadığı ve gazeteciliğin temel ilkelerinin korunduğu, gazetecilerin mesleklerini icra ederken güvenli şartlarda çalışabildiği, düşünce ifadesi nedeniyle yargılanmadığı, istifaya zorlanmadığı ya da işlerini kaybetmediği bir Türkiye’de” yaşamamız gerektiğini vurgulayarak “Siyasi ve ekonomik müdahalelere maruz bırakılan, sansür ve otosansür uygulanan bir basın özgür ve demokratik ülkelerde kabul edilemez." dedi.

    Basının toplumlarda halkın bilgi edinme ve haber almasının temel aracı olduğunun altını çizen İhsanoğlu, "Basın kamusal denetimin vazgeçilmez unsurudur. Bunu herkesin içine sindirmesi ve basının halk adına denetim görevini yerine getirmesi için yasal ve anayasal güvencelerin yerine getirilmesi gerekir. Bilgiye erişim hakkının aracısı ve takipçisi olan basın emekçilerinin Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü’nü kutlarım." ifadelerini kullandı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×