"Durdurulmuş bir soruşturma veya durmuş bir soruşturma sözkonusu değildir"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Eğer sayın Başbakan'ın veya bizim, savcıları durdurma, talimat verme yetkimiz olmuş olsa, bugün eleştiri konusu edilen konuların hiç birisi Türkiye'nin gündemine gelmezdi.

13 Ocak 2014 Pazartesi 19:48

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Eğer sayın Başbakan'ın veya bizim, savcıları durdurma, talimat verme yetkimiz olmuş olsa, bugün eleştiri konusu edilen konuların hiç birisi Türkiye'nin gündemine gelmezdi." dedi.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısında değişiklik öngören kanun teklifinin, Adalet Komisyonu'nda üçüncü gün görüşmeleri başladı. Kanun teklifinin maddeleri üzerinde, müzakereler başladı. Teklifin 16. maddesi, üzerinde görüşmeler sonrası yapılan oylamada AK Parti'nin oylarıyla kabul edildi. 17. madde ise metinden çıkarıldı. Şimdiye kadar kanun teklifinden 4, 5, 12, 17. maddeler çıkarıldı.

Adalet Komisyonu toplantısında konuşan Bakan Bozdağ, "Durdurulmuş bir soruşturma veya durmuş bir soruşturma söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve Adalet Bakanı herhangi bir soruşturma açılması ve durdurulması yönüne bir talimat vermesi söz konusu değildir." diye konuştu.

"Şu anda sayın Bilal Erdoğan ile ilgili bir takım değerlendirmeler yapılıyor. Dosyanın içinde ne var ne yok kimse bilmiyor. Bir takım gazete, televizyon ve internet sitelerinde çıkan doğruluğu, eğriliği tartışmalı haberler üzerine sanki bunlar dosyanın içerisinde varmış gibi değerlendirmeler yapılıyor." diyen Bozdağ, şöyle devam etti: "Ben isterdim ki, herkes şikayet ettiği geçmişten konuları da dikkate almak suretiyle, bunlar yapıldı, biz zarar gördük, sıkıntı çektik başkalarına yapılmasın, masumiyet ilkesi diyorum ben. Çünkü Anayasa 18 ve 38'nci maddede bir sıkıntı var. 'Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlanamaz' diyor masumiyet ilkesi de tam koymuyor. Halbuki suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar herkes masumdur. Böyle dendiğinde, daha net olur. Hükmen sabit olduğu zaman, o zaman kişiler hakkında bir kanaat sahibi oluruz. Ama mahkemelerin yerine geçerek, burada kanaat serdedilmesi fevkalade yanlıştır."

"TALİMAT YETKİMİZ YOK"

"Eğer sayın Başbakan'ın veya bizim savcıları durdurma, talimat verme yetkimiz olmuş olsa, bugün eleştirme konusu edilen konuların hiç birisi Türkiye'nin gündemine gelmezdi." diyen Bakan Bozdağ, "Öyle bir şey olmuş olsa elbette başka türlü olurdu. Ama şimdi bir yandan mahkemelere karar verdiriliyor. Bir yandan AK Parti'nin savcıları ve hakimleri deniliyor. Öte yandan da, ortaya çıkan soruşturmalara bakıldığı zaman, başka başka şeyler söyleniyor. Onun için diyorum ki, gelin bu tartışmaları soruşturmanın ve kovuşturmanın muhatabına endeksli tartışmadan, Türkiye siyaseti çıkartsın, hukukun ekseninde tartışırsak hepimiz kazanır, ülkemiz kazanır." diye konuştu.

Tekliften çıkarılan madde 17- Akademi Denetim Kurulu'nun her yılın sonunda düzenlediği yıllık denetim raporunun birer örneğini Genel Kurul'a ve Bakanlığa sunması için şubat olarak öngörülen ay temmuz olarak değiştirilmektedir. Böylece eğitim döneminin de sonuna gelinmesi sebebiyle daha sağlıklı bir inceleme yapılabilmesi amaçlanmaktadır.

Komisyona ise saat 19.30'a kadar yemek arası verildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×