Dokunulmazlık tasarısı imzaya açıldı

AK Parti'nin CHP tarafından kabul görmeyen dokunulmazlık teklifi Meclis'te imzaya açıldı

Dokunulmazlık tasarısı imzaya açıldı
09 Nisan 2016 Cumartesi 16:15

Dokunulmazlıkların kaldırılması sürecinde sona doğru gelindi. AK Parti Grubu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, "Süreci derhal başlatma talimatını verdim" sözlerinin ardından "dokunulmazlıklar" ile ilgili anayasa değişikliği teklifini imzaya açtı.

Son terör olaylarından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Davutoğlu'nun açıklamalarıyla başlayan, muhalefet liderlerinin karşılık vermesiyle süren dokunulmazlık tartışmaları, anayasa değişikliğini gündeme getirdi.

Erdoğan'ın, "Dokunulmazlıklar meselesi süratle neticelendirilmeli. Parlamento gerekli tavrı koymazsa tarih hesabını sorar. Milletin birliğini bozanlardan hesap sorulmalı. Siyasetçinin görevi kararı alıp gerisini yargıya bırakmaktır" açıklaması ve Davutoğlu'nun, "Teröre, teröriste destek verenler, dokunulmazlık zırhına bürünerek kurtulamazlar, Gazi Meclis'imizin çatısında asla barınamazlar. Çağrımız hiçbir parti ayrımı gözetmeden, şu anda Meclis'te dosya olarak bekleyen 506 dokunulmazlık fezlekesinin hepsini birden kaldıralım." çağrısıyla başlayan tartışmaya, muhalefet liderleri de açıklamalarıyla katıldı.

PARTİLERİN GÖRÜŞLERİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dokunulmazlıklar konusunda geçici değil, kalıcı bir düzenleme yapılmasını, Anayasa'nın 83. maddesinin yeniden yazılmasını önerdi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Davutoğlu'na, "Hodri meydan" diye karşılık vererek, 550 milletvekilinin de dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise 4 şart ileri sürerek, "MHP, bu 4 madde çerçevesinde dokunulmazlıkların kaldırılmasına her şartta vardır. MHP hem terörle mücadele hem de öncelikli olarak HDP'lilerin dokunulmazlığının kaldırılması iradesine tam destektir." diyerek, dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik desteğini ortaya koydu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×