'Dokunulmazlık'ta ilk ifade CHP'li vekilden

Dokunulmazılıkların kaldırılmasından sonra ilk ifade veren milletvekili CHP'den Kamil Okyay Sındır oldu

'Dokunulmazlık'ta ilk ifade CHP'li vekilden
27 Haziran 2016 Pazartesi 15:19

Hakkında dokunulmazlık dosyalı bulunan milletvekillerinden ilk ifade veren isim CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır oldu. Sındır, belediye başkanlığı yaptığı döneme ilişkin "görevi ihmal ve kötüye kullanma" suçlamasıyla hazırlanan fezleke kapsamında ifade verdi.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasından sonra İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanunun yürürlüğe girmesinin ardından hazırlanan fezleke doğrultusunda Sındır'a ifade vermesi için davetiye gönderdi.
Sındır, sabah saatlerinde İzmir Adliyesine gelerek, Memur Suçları Bürosundan sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Ömeroğlu'na ifade verdi.

CHP Milletvekili Sındır'ın, Bornova Belediye Başkanlığı döneminde İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun aldığı kararları yerine getirmediği ve yaptığı bazı işlemler nedeniyle "görevi ihmal etmek ve görevi kötüye kullanmak"la suçlandığı, bu konulara ilişkin sorulara cevap verdiği belirtildi.

Konuyla ilgili soruşturma yürüten Savcılık, Sındır hakkında söz konusu dönemlerde suç unsuru tespit ederek, dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlamıştı.

Dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekillerinden ilk ifadeye çağrılanlar ise HDP'li vekiller olmuştu. Ancak HDP'li vekiller savcılık tarafından yapılan çağrılara olumsuz cevap vererek ifadeye gitmeme kararı aldığını açıklamıştı. 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×