Dışişleri: Suriyeli muhaliflere toprak kullandırıldığı gerçek dışı

Dışişleri Bakanlığı, Suriye’nin Lazkiye/Kesep bölgesinde son dönemde yoğunluk kazanan çatışmalar sırasında, Türkiye’nin muhalif güçlere topraklarını kullandırmak suretiyle veya diğer şekillerde destek sağladığı yönünde bazı kesimlerce ortaya atılan iddia.

Dışişleri: Suriyeli muhaliflere toprak kullandırıldığı gerçek dışı
26 Mart 2014 Çarşamba 16:28

Dışişleri Bakanlığı, Suriye’nin Lazkiye/Kesep bölgesinde son dönemde yoğunluk kazanan çatışmalar sırasında, Türkiye’nin muhalif güçlere topraklarını kullandırmak suretiyle veya diğer şekillerde destek sağladığı yönünde bazı kesimlerce ortaya atılan iddiaların bütünüyle mesnetsiz ve gerçek dışı olduğunu bildirdi.

    Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bu kesimlerin, söz konusu iddialardan hareketle, Kesep bölgesinde yaşanan olaylar ile geçmişte yaşanan bazı üzücü hadiseler arasında paralellik kurulması girişimlerini de çatışmacı bir siyasi propaganda çabası olarak değerlendirilerek, kınandı.

    Açıklamada, “Türkiye, Suriye rejiminin geçtiğimiz 3 yıla damgasını vuran şiddet ve saldırgan politikasının yol açtığı ihtilaftan en fazla etkilenen ülkedir. Bir yandan 23 Mart tarihinde görüldüğü üzere ulusal güvenliğimize yönelik tehdit ve saldırıları bertaraf etmeye gayret gösterirken, diğer taraftan rejimin mezaliminden kaçan, hangi etnik, dini, mezhepsel kökenden olursa olsun, tüm Suriyelilere kapılarımızı açarak uluslararası insancıl hukukun ve vicdanın gereklerini yerine getirmek hususunda tüm imkânlar seferber edilmektedir. Bu çerçevede, hâlihazırda 800 bin civarı Suriyeliye, ülkemizde barınma olanağı sağlanmakta ve tüm ihtiyaçlarının mümkün olabildiği ölçüde karşılanmasına çaba sarf edilmektedir.” ifadeleri yer aldı.

    "GEREKLİ ADIMLAR ATILACAKTIR"

    Dışişleri açıklaması sonunda “Türkiye, insani ve vicdani sorumluluğunun bir gereği olarak, esasen Kesep bölgesinde mukim Suriyeli Ermenilerin de ülkemize kabul edilebileceği ve bu kişilere koruma sağlanabileceği hususunda ilgili BM organlarına bildirimde bulunmuş, resmi kanallardan Ermeni cemaati temsilcileri de keyfiyetten haberdar edilmişlerdir. Bu konudaki temaslar sürdürülmektedir. Diğer tüm Suriyelilere olduğu gibi, Suriyeli Ermenilerin ihtiyaçlarının karşılanması için de gerekli adımlar atılacaktır.” denildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×