Dışişleri, Hristiyan mirasına ilişkin yasa tasarısının kabulüne tepki gösterdi

Dışişleri Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nde Türkiye ve KKTC’deki Hristiyan mirasına ilişkin yasa tasarısının (H.R.4347) oy çokluğuyla kabul edilmesine tepki gösterdi. Dışişleri Komitesi’nde bugün gerçekleştirilen...

Dışişleri, Hristiyan mirasına ilişkin yasa tasarısının kabulüne tepki gösterdi
27 Haziran 2014 Cuma 16:13

Dışişleri Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nde Türkiye ve KKTC’deki Hristiyan mirasına ilişkin yasa tasarısının (H.R.4347) oy çokluğuyla kabul edilmesine tepki gösterdi.

Dışişleri Komitesi’nde bugün gerçekleştirilen oturumda, yanlış bilgiler ve mesnetsiz ithamlar içeren bir yasa tasarısının kabul edilmesi üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, sürece ilişkin şu bilgiyi hatırlattı: "Bilindiği üzere, 2000’li yıllardan bu yana devam etmekte olan reform süreci çerçevesinde, gayrımüslimlere ait cemaat vakıfları tarafından başvuruda bulunanlardan şu ana kadar yüzlerce taşınmazın cemaat vakıfları lehine tescili sağlanmış, birçok taşınmazın ise bedeli ödenmiştir. Bu süreçte, ülkemizdeki pek çok tarihi gayrımüslim ibadethanesi makamlarımızca restore edilmiş ve dini ayine açılmıştır.”

Açıklamada, Türkiye’nin gayrımüslim azınlıklara mensup vatandaşları dahil tüm vatandaşlarının hak ve özgürlüklerinin genişletilmesi yönünde attığı somut adımlar ortadayken, ABD Kongresindeki Türkiye’ye hasım çevrelerin, yapıcı olmaktan uzak, haksız iddialarla dolu bu gibi tasarruflara iç siyasi kaygılarla öncülük etmesinin kabul edilemez olduğu belirtilerek, "Bu çevrelerin diğer dinlere ve kültürel miraslarına yönelik olumsuz gelişmeleri göz ardı ederken tek bir dine ait kültürel miras konusunu öne çıkarmaları evrensel değerlerle uyuşmadığı gibi ABD'nin çok kültürlü yapısı ile de çelişki oluşturmaktadır." denildi.

"ABD İLE VAR İLİŞKİLERİN RUHUYLA DA BAĞDAŞMIYOR"

Bu tasarrufun, Türkiye bakımından herhangi bir hüküm doğurmadığı gibi, bölgesel ve küresel çapta karşı karşıya bulunulan sınamalar bağlamında her zamankinden daha fazla işbirliği ve dayanışma içinde olmayı hedeflediklerine vurgu yapan açıklamada, ABD ile var olan ortaklık ve ittifak ilişkilerinin ruhuyla da bağdaşmadığına işaret edildi.

Dışişleri açıklaması, "ABD Kongresinde bu gibi sorumsuz adımlara öncülük eden ve destek verenler Türkiye-ABD ikili işbirliğine olduğu kadar kendi ülkelerinin çıkarlarına da zarar vermektedirler. ABD Yönetiminin müttefiklikle bağdaşmayan bu sorumsuz davranış karşısında net bir tutum ortaya koymasını ve Türk-Amerikan ilişkilerine değer veren çevrelerin de keza sessiz kalmamalarını önemle bekliyoruz." cümlesiyle sona erdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×