Demirtaş'tan sonra Baydemir'den de 'bölücü' tehdit

HDP Milletvekili Osman Baydemir, Diyarbakır'da bir etkinlikte yaptığı konuşmada 'bölünme' tehditlerinde bulundu

Demirtaş'tan sonra Baydemir'den de 'bölücü' tehdit
09 Mayıs 2016 Pazartesi 20:08

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'tan sonra aynı partinin milletvekilinden de 'bölünme' tehditleri geldi. Partisinin grup toplantısında, "Halk başka parlamentolar da kurar" diyerek bölünme tehdidinde bulunan Demirtaş'tan sonra HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir da "Biz Ankara’daki parlamentonun Kürtlerin, Türklerin, Arapların, Farsların ve ne kadar halk varsa hepsinin parlamentosu olmasını isterdik. Hepimizin çatısı olsaydı. İnsanlar bir evde birlikte yaşayamıyorsa komşu olsa daha iyidir. Şimdi durum komşuluğa doğru gidiyor" dedi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi’nin dün 14’üncü Olağan Genel Kurulu’na katılan ve şubenin aynı zamanda eski başkanı olan HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, kurulda Kürtçe bir konuşma yaptı. Baydemir, 100 yıldır bu topraklarda insan hakları, insan onuru ve hasiyetinin ayaklar altına alındığını söyleyerek, "Sadece Kuzey Kürdistan değil, bütün Ortadoğu’da bu zulüm ve zorbalık yaşanıyor. Ama Kürtlerin yaşadığı yerlerde daha yoğunlukta yaşanıyor. Hazreti Adem’den beri nerede zulüm ve zorbalık varsa Allah’a çok şükür orada direniş vardır. Allah’a ne kadar inancım varsa bu zulüm ve zorbalığın olduğu topraklarda bir gün insan hakları ayaklar altına alınmayacaktır ve özgürlükler olacaktır. Yaşanacak güzel günlerde insan hakları mücadelecilerinin çalışmaları ve direnişleri unutulmayacaktır" dedi.

’BİZ GÖZYAŞI DÖKÜYORUZ, BATI ’OH OLSUN’ DİYOR’

HDP'li Baydemir, bölgeden fotoğraflar göstererek, "Bugün bölgede yaşanan yıkım, çatışmalar ve ölümler için biz ağlarken, Türkiye’nin batısının yüzde 50-60’ı, yaşananlar için ’Oh olsun’ diyor. Bu gerçeği unutmayalım ve gözümüzü bu gerçeğe kapatmayalım" dedi. Baydemir, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz Ankara’daki parlamentonun Kürtlerin, Türklerin, Arapların, Farsların ve ne kadar halk varsa hepsinin parlamentosu olmasını isterdik. Hem Anadolu’nun, hem Mezopotamya’nın, hem Kürdistan’ın ve hem de Türkiye parlamentosu olmasını isterdik. Hepimizin çatısı olsaydı. Ancak, o kapı Kürtlere kapandı. Biz şimdiye kadar aynı evde, aynı çatı altında bir yaşam sürdürelim istedik. İnsan bir evde birlikte yaşayamıyorsa insanlar bana göre komşu olsa daha iyidir. Şimdi durum komşuluğa doğru gidiyor. Bu yaşanan yıkım ve zulüm iyi bir komşuluğa vesile olsun o zaman. Bu zor bir şey değil. Katalonya’da halk referanduma gidiyor. ’Birlikte mi yaşayalım- Komşu mu olalım’ diyorlar. Yine İskoçya’da insanlar sandığa gidiyor aynı konu ile ilgili. Eğer yaşamı bizimle kardeşçe paylaşmak istemiyorlarsa ben de bu halkın bir hizmetkarı olarak halkımızı yanlış bir umut vermek istemiyorum. Son günü ve saniyeye onurlu ve kalıcı bir barış için, katliamın durdurulması için mücadelemizi güçlendirerek sürdüreceğiz."

DEMİRTAŞ NE DEMİŞTİ? 

HDP Eş Genel Başkanı Baydemir de 'bölücü' tehditlerde bulunmuştu. Demirtaş 3 Mayıs 2016 günü düzenlenen HDP Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, dokunulmazlıklar konusunu da değinmişti. Demirtaş, buradaki konuşmasında şunları söylemişti: 

Asla böyle bir şey yapamayacaksınız. Tek bir arkadaşımız, ifade vermeye çağrıldığında polise, savcıya, mahkemeye gitmeyeceğiz. Tutuklamak mı istiyorsunuz? Biz tıpış tıpış kendi ayağımızla gitmeyeceğiz. Bu parlamento sizin babanızın malı değil, halkın malıdır.

Sende irade kalmamış, saraydaki seni eze eze yerin dibine sokmuş, Meclis’e gelmeye yüzün yok. Bizi Meclis’e sokmamakla tehdit edeceksin.

Parlamento halkın iradesidir. Savunacağız. Ama arkadaşlarımız tutuklanır, milletvekilliklerinin düşürülmesine kadar gidilirse, hiçbir seçenek bizim açımızdan tartışılmaz olmayacaktır. Parlamentoyu partiler değil, halk kurar. Halk isterse birden fazla parlamento da kurar. Halk böyledir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×