Demirtaş'tan Skandal Benzetme

1 Mayıs'ta Taksim'e çıkma yasağını eleştiren HDP Eşbaşkanı Selahaddin Demirtaş yaptığı benzetmeyle tepki topladı.

Demirtaş'tan Skandal Benzetme
29 Nisan 2015 Çarşamba 17:36

1 Mayıs kutlamaları için Taksim Meydanı'yla Mekke ve Kudüs'ü bir tutan Demirtaş, müslümanlar Kabe'ye giderler hacı olmak için, yahudiler Kudüs'e giderler, Onun dışında hiçbir yerde onu yapamazsınız. Evet dini bir inanç açısından dini bir inanç olarak söylemiyorum fakat işçiler açısından da Taksim olmazsa olmaz bir yerdir" dedi.

1 Maysı 1977'de ölenler için Taksim'de anma törenine katılan Demirtaş, yaptığı benzetmeyle tepki topladı.

Törende esnasında basının sorularını cevaplayan HDP Eşbaşkanı "1 Mayıs işçi ve emekçi bayramı sadece Türkiye’de değil dünya genelinde çok zorlu mücadeleler, büyük bedellerle kazanılmış bir haktır. İşçinin hakkıdır. İktidarların işçiye bir lütfu, bir armağanı, hediyesi değildir. Türkiye’de de 1 Mayıs, dünya genelinde olduğu gibi; işçilerle, emekçilerle dayanışma günü olarak karşılanır, kutlanırken aynı zamanda 1977 Taksim işçi katliamının da bir anması olarak bu meydanda, bu alanda bir kez daha hatırlanıyor" dedi.
 
Taksim meydanının 1 Mayıs kutlamalarında sembol olduğunu belirten Demirtaş, "Abartılı bir örnek olarak algılanmasın yapacağım karşılaştırma. Bire bir örnek gibi algılanmasın ama Müslümanlar Kabe’ye giderler hacı olmak için. Museviler Kudüs’e giderler. Dini inançların merkezleri vardır. Mabetleri vardır. Onun dışında hiçbir yerde onu yapamazsınız. Evet dini bir inanç açısından dini bir inanç olarak söylemiyorum fakat işçiler açısından da taksim olmazsa olmaz bir yerdir. Burada anma, kutlama yapılamazsa o yıl 1 Mayıs Türkiye’de kutlanmamış sayılır" diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×