Demirtaş: Yenikapı'ya çağrılsaydım da gitmezdim

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Yenikapı mitingine davet edilseydim bile gitmezdim" dedi

Demirtaş: Yenikapı'ya çağrılsaydım da gitmezdim
10 Ağustos 2016 Çarşamba 09:07

15 Temmuz darbe girişimine karşı Yenikapı'da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne davet edilmeyen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yeni açıklamalarda bulundu. 

Cumhuriyet Gazetesi'ne konuşan Demirtaş, "Davet edilseydim de gitmezdim" dedi. İşte Demirtaş'ın açıklamalarından ilgili bölüm: Yenikapı’ya çağrılsaydım da gitmezdim. MYK’nin görüşü buydu. Öncesinde biz bir araya gelmeliydik. Liderler zirvesi bizim çağrımızdı. Şimdi yalnızca Yenikapı’ya çağrılsaydık; hangi konuda uzlaştık, tam olarak ne için geliyoruz diye sorardık. Bunların hepsi karanlıktayken oraya gitmemizin bir anlamı yoktu. Diğer partiler ne üzerinde anlaştılar bilmiyorum. Cumhurbaşkanı, CHP ve MHP kendi bildiğini söyledi. Ortada bir uzlaşma yok. İnsanlar ortak bir duyguyla oraya gittiler ama sahne öyle değildi. Bu koşullarda gitmezdik ama gidebileceğimiz koşulları yaratmak isterdik. Yenikapı’da Kılıçdaroğlu konuşurken alanda kaç tane CHP’li vardı. Yenikapı’da 79 milyon yoktu. Biz yoktuk, CHP tabanı da yoktu. Yenikapı’ya saygı duyalım ama 79 milyon kenetlendi demeyelim.

CHP-MHP'NİN ÇATI ADAYI GÜLEN'İN FISILDADIĞI ADAYDI

HDP'nin başından itibaren Gülen ile bir ilgisinin olmadığını ancak CHP ve MHP'nin olduğunu savunan Demirtaş şöyle konuştu: "Bizim Gülen cemaatiyle hiçbir ilişkimiz olmadı. Gülen’e dönük haksızlıkları da eleştiren bir noktada olduk. CHP, MHP ve AKP belli bir noktada bu örgütle ilişkiye girdiler. 'Çatı Cumhurbaşkanı adayı' böyle belirlendi. CHP’nin yönetiminin haberi yoktu, basından duydular ve şoke oldular. MHP son döneme kadar Gülen örgütüyle ilişki içindeydi. Bu üç partinin katkıları sorgulanmadan darbeyle yüzleşilmez. Ankara kulislerinde ordu içinde darbeye hazırlananlar var, Erdoğan gidecek, sert muhalefete gerek yok diyenler vardı. Dokunulmazlığın kaldırılmasına bu kadar evet denilmesinin nedenlerinden birinin bu olduğu söyleniyordu. Dursun Çiçek karargâha çağrılmış, brifing verilmiş ve Kemal Bey’e bir şey anlatmış. Ne anlatmış bilmiyoruz ama ondan sonra televizyona çıkıp (dokunulmazlık konusunda) evet diyeceğiz açıklamasını yaptı. Bunların açıklanması lazım.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×