Demirtaş turizmdeki düşüşü 'Cizre'ye bağladı

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, turizmdeki büyük düşüşü 'çukur ve barikat' operasyonlarına bağladı

Demirtaş turizmdeki düşüşü 'Cizre'ye bağladı
23 Haziran 2016 Perşembe 22:57

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Oteller, sahiller, iş yerleri bomboş. Tarihin en büyük turizm krizi yaşanıyor. Cizre'nin külleri bütün Türkiye'ye dağıldı, ortaya bu tablo çıktı. Buna sessiz kalanlar bu suça ortak oldular" dedi.

Van İpekyolu Belediyesi'nin iftarına katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bütün kış boyunca Sur, Silopi, Silvan, Nusaybin, Varto ve Yüksekova'da yaşanan olaylara karşı çözüm üretmeye çalıştıklarını, durumun bu noktaya gelmemesi için her şeyi yaptıklarını savunan Demirtaş, "Elinde silah olanlara karşı devlet hukuk çerçevesinde ona karşı silah kullanabilir ama devlet bunu ihlâl ettiği anda orada artık devlet yoktur. Elinde silahlı insanlar var diye bir kentin tamamını yıkamazsın" dedi.

Kentleri el ele vererek yeniden inşa edeceklerini belirten Demirtaş, kentleri kendi kaderine terk etmeyeceklerini, insanların da başlatacakları kampanyalara güçlü destek vermesi gerektiğini söyledi.

"Cizre yakıldı ancak Bodrum, Antalya, Alanya'nın durumu daha virane" diyen Demirtaş, şöyle devam etti:

"Oteller, sahiller, iş yerleri bomboş. Tarihin en büyük turizm krizi yaşanıyor. Cizre'nin külleri bütün Türkiye'ye dağıldı, ortaya bu tablo çıktı. Buna sessiz kalanlar bu suça ortak oldular. AKP, Suriye'de savaşın büyümesinin en büyük nedenlerinden biridir. Hiçbir konuda doğru politikayı üretemediler. Hepsinin sorumlusu olarak da bizi gösteriyorlar. Seçimi kazanamıyorlar. Seçimle alamayacakları belediyeyi operasyonla kayyum hareketiyle almak istiyorlar. Terör dediği zaman Batı gözünü kapatıyor. O nedenle 'dağa para gönderiyorlar' diye iftira atıyorlar. Müfettişler bütün belediyelerimizde teftiş yapıyor. Bizim belediyelerimiz 1 yıldır teftişte. Hiçbir alâkası yok. Bunun hazırlığını yapıyorlar, gasp yoluyla el koymaya çalışıyorlar. Hiçbir haklılığı olamaz bunun. Buna izin verilmemesi lâzım. Buradan Van Barosu, Ticaret ve Sanayi Odası, STK temsilcilerine sesleniyorum. Çıkıp açıklama yapmalılar. 'Burayı halk seçti, yerine memur atarsan çalışmayacağız' denilmesi lâzım. Atayacağın memur seçilen belediye başkanının yerine geçebilir mi? Sizin iradenizi temsil edebilir mi? Her yerde güçlü sahiplenmenin olması lâzım."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×