Demirtaş'tan AK Partili Kürtler'e hakaret

HDP Eş Başkanı Demirtaş, AK Partili Kürtler için, "bizden vazo ya da saksıda yetişmiş, sera malı Kürt istiyorlar. Kendi partilerinde bunun örneği var. Naylon bir çiçektir. Böyle olalım istiyorlar. Fakat orada onur yoktur. " dedi

Demirtaş'tan AK Partili Kürtler'e hakaret
28 Mayıs 2016 Cumartesi 16:03

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, DBP kongresinde yaptığı konuşmada AK Partili Kürtlere hakaretlerde bulundu. Kürtlerin yok sayıldığını iddia eden Demirtaş, bunun böyle devam edemeyeceğini savunurken; AK Parti'de siyaset yapan Kürtler için 'onursuzlar' imasında bulundu. Demirtaş daha önce de Bingöl'de halka hakaret ederek, HDP'ye oy vermeyen Bingöl halkının oyunu parayla sattığını iddia etmişti. 

Demirtaş, kongredeki konuşmasında, DBP’ye yönelik siyasi baskılar yapıldığını savundu. Bugüne kadar çok sayıda Parti Meclis üyesinin tutuklandığını ifade eden Demirtaş, "Kürdü yok sayarak, hiçbir sorun bugüne kadar çözülmedi. Dün de ifade ettim, bizden vazo ya da saksıda yetişmiş, sera malı Kürt istiyorlar. Kendi partilerinde bunun örneği var. Naylon bir çiçektir. Böyle olalım istiyorlar. Fakat orada onur yoktur. Biz buna itiraz ettiğimiz için bedel ödetmek istiyorlar." diye konuştu.

Diyalog ve müzakereyi, vatana ihanet olarak gören bir anlayışla karşı karşıya bulunduklarını savunan Demirtaş, "Biz buna yalvarmak zorunda değiliz" ifadesini kullandı.

Demirtaş, "Biz kimsenin köylerini yakıp milyonları sürgün etmedik, biz barış içinde yaşamak istiyoruz. Hakkımızın hukukumuzun kabul edilmesini istiyoruz. 'Türkiye Türklerindir,' eğer halen öyleyse birlikte yaşamın formülünü kendileri bulsunlar. Yok, eğer hepimizinse birlikte yaşama şansına sahibiz. Kürt halkı vardır, bir ulustur." dedi.

Kongrede, DBP'nin terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklu bulunan Genel Başkanı Kamuran Yüksek ve Sebahat Tuncel eş genel başkanlar olarak tek listeyle aday gösterildi.

Türk bayrağının asılmadığı ve İstiklal Marşı'nın okunmadığı kongrede, bölücü terör örgütü PKK mensupları için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra Kamuran Yüksek’in tutuklu bulunduğu cezaevinden gönderdiği mesaj okundu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ebuzer - 2 yıl önce
Sen nasil bir kürtsün onu anlamis degilim sende zerre kadar vicdan olsa seytan ağzi ile konusmazsin Allahim seni ve senin gibi bu guzelim vatani bolmek isteyenleri kahru perisan eylesin .
Avatar
Enes - 2 yıl önce
Ebuzer ebuzer o degilde sen nasil insansin insan olaydin yorum yapip fitneye cokmak sokmazdin adamin soyledikleri agrina gitmis belliki sen dur bu soylenilen en iyi soz sen daha soylenecekleri bekle Allah seni kahhar ismiyle kahretsin ebuzer