Demirtaş: Silahların bırakılması lazım!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'Silahların bırakılması lazım. Bu konuda hemfikiriz' dedi.

Demirtaş: Silahların bırakılması lazım!
28 Mart 2015 Cumartesi 12:59

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Silahların bırakılması lazım. Bu konu için hemfikiriz" dedi.

Demirtaş, parti genel merkezinde düzenlenen il eş başkanları toplantısının açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Başbakan Yardımcısı Akdoğan, 'Demirtaş'ın, Kandil'le müşterek Öcalan'ı etkisizleştirmeye çalıştığı iddiaları var' dedi. Bununla ilgili yorumunuz nedir?" sorusunu yanıtlarken Demirtaş, siyasette üslubun çok çok mühim olduğunu, sadece siyasal rakiplerin değil, halkın tüm kesimlerinin birbirine karşı kullandığı üsluba dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Demirtaş, şöyle devam etti:

"Biz, kimseye hakaret etmedik, etmiyoruz, etmeyiz de. Kimsenin de bize hakaret etmeye hakkı yok. Öncelikle Hükümet sözcülerinin, Başbakan'ın, Cumhurbaşkanı'nın, bu üsluplarına dikkat etmesi lazım. Biz, tıpkı üslupla yanıt vermiyoruz. Bizler, Çözüm Süreci'ni yürüten aktörler olarak, Çözüm Süreci'ne, sulh sürecine destek bulunan aktörler olarak, birbirimizle bugüne kadar hiç uğraşmadık, bundan sonra da uğraşmayacağız. Fakat siz, kendi aranızdaki iktidar yarışı, egemenlik paylaşımında çıkan problemler itibarı ile bakın birbirine düştünüz. Şimdi kendi içinizde yaşadığınız parçalanmışlığı lütfen bize havale etmeye, ihale etmeye kalkışmayın. Bizim sulh süreci konusunda bir ayrılığımız, gayrılığımız yok. Silahların bırakılması lazım. Bu konu için hemfikiriz. 10 madde çerçevesinde müzakerelerin yürütülmesi lazım, hemfikiriz. Bizler kendi aramızda sulh ve Çözüm Süreci'ne daha çok nasıl yardım sunabiliriz, sırf bunun tyükselişmasını yürüttük. Sizin bunun şeklinde koltuk, egemenlik, rant derdine düşmedik, düşmeyeceğiz. Kendinize bakın önce. Birbirinizi yiyecek noktaya geldiniz. Çünkü ortada rant çok, rant büyük. Paylaşamıyorsunuz artık. İçinizdeki tyükselişma ve çatışmaları da bize ihale etmeye kalkmayın. Bizimle uğraştıkça başınıza neler geliyor. Allah daha çok çok versin, Allah verdikçe versin." 

İZLEME HEYETİ

Demirtaş, "İzleme Heyeti'yle ilgili son hal nedir?" sorusu üzerine, "Önümüzdeki günlerde HDP heyeti Ada'ya gittiğinde Şayet İzleme Heyeti beraberinde giderse demek ki sıkıntı çözülmüş. Şu anda bize iletilen bir şey yok. Hükümet, İzleme Heyeti'ni yaşama geçireceğini bize duyurdu. Bunu pratikleştirecek mi, önümüzdeki günlerde bunu göreceğiz" diye konuştu. 

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×